yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościIle pieniędzy trafiło na konta rolników? Dopłaty bezpośrednie i obszarowe

Ile pieniędzy trafiło na konta rolników? Dopłaty bezpośrednie i obszarowe [16.02.2024]

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała blisko 1,4 mld zł w ramach płatności końcowych z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych PROW za 2023 rok. Wypłaty te rozpoczęły się 1 grudnia. Łącznie z zaliczkami, które były przekazywane w październiku i listopadzie, do rolników trafiło ok. 10,6 mld zł.

Ile pieniędzy trafiło na konta rolników?

W 2023 roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,24 mln rolników, a przeznaczona na nie pula środków to blisko 17 mld zł. Od 16 października do 30 listopada wypłacane były zaliczki z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. W tym okresie na konta beneficjentów trafiło niemal 9,2 mld zł.

Od 1 grudnia przekazywane są płatności końcowe. Do 16 lutego 2024 r. ARiMR wypłaciła z tego tytułu blisko 1,4 mld zł. Z tej kwoty blisko 822 mln zł to dopłaty bezpośrednie, które trafiły do ponad 624 tys. rolników. Pozostałe wypłaty dotyczą wsparcia obszarowego w ramach PS WPR 2023-2027 i PROW 2014-2020.

Kiedy otrzymają resztę środków?

Czas na wydanie decyzji w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. mija 31 maja 2024 r., a realizacja wypłat z tego tytułu powinna się zakończyć do 30 czerwca 2024 r. Warto, by oczekujący na pieniądze sprawdzili, czy ARiMR ma właściwe numery kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, pieniędzy nie uda się skutecznie przekazać.

W ramach tegorocznej kampanii dopłat Agencja rozpoczęła realizację Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, ale jednocześnie kontynuuje wypłaty zobowiązań z poprzedniej perspektywy finansowej, czyli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Nowościami były m.in. ryczałt dla małych gospodarstw czy ekoschematy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: ARiMR

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl