Susza rolnicza a ceny warzyw

Susza rolnicza obejmuje większość województw w Polsce. Najtrudniejsza sytuacja jest w pasie województw od lubuskiego na zachodzie do mazowieckiego i lubelskiego na wschodzie kraju (50 – 98 % gleb zagrożonych suszą). Jest on równocześnie krajowym centrum produkcji warzyw i owoców. Skutki tych trudnych warunków są odczuwalne w podaży i cenach na Rynku Hurtowym Bronisze.

Brak opadu deszczu bardzo dotkliwie odczuwają warzywa gruntowe o najsłabszym systemie korzeniowym. Plantatorzy decydują się na nawadnianie roślin ponosząc tym samym nakłady, a ceny warzyw są wciąż na wysokim poziomie. Na obroty narzekają również mazowieccy kupcy czyli sklepikarze, sprzedawcy bazarkowi i uliczni. Zauważają, że konsumenci wyjechali na wakacje w rejony turystyczne i właśnie z tamtych okolic przyjeżdża do Bronisz (2-3 razy w tygodniu) zwiększona liczba kupców hurtowych. Kupują dużo czasem ogałacając Rynek i doprowadzając do dużych wahań podażowo-cenowych.

Rynek warzyw:

⇒ Ceny warzyw kapustnych: kalafior 5-7 zł/szt. kapusta biała 4-6 zł/szt.
⇒ Fasolka szparagowa trochę tańsza (8-9 zł/kg), ale pochodząca z upraw gruntowych ma niską jakość kulinarną (włóknistość strąka i stwardnienie ziaren)
⇒ Cena papryki kolorowej nieco niższa, o kolejne 10% – 5-7 zł/kg
⇒ Pomidory 5-8 zł/kg, ogórki około 4 zł/kg
⇒ Krajowe ziemniaki nawet 2,33 zł/kg
⇒ Potaniał koperek z 3 zł do 2 zł/pęczek
⇒ Stabilne, notuje się wciąż wysokie ceny warzyw korzeniowych: pietruszka 8-11 zł/kg, seler 4-5 zł/kg, burak ćwikłowy 1-1,5 zł/kg, cebula w łusce 1,66-2 zł/kg

Źródło: WR-SRH Bronisze

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności