yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościModernizacja gospodarstw rolnych: więcej pieniędzy dla rolników. O ile wzrośnie budżet?

Modernizacja gospodarstw rolnych: więcej pieniędzy dla rolników. O ile wzrośnie budżet?

Modernizacja gospodarstw rolnych (obszar D) – planowane jest zwiększenie limitu środków. O ile wzrośnie budżet na wsparcie rolników?

MRiRW przygotowało zmianę Planu finansowego PROW 2014-2020, w wyniku której nastąpi zwiększenie budżetu w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” typ operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze związanym z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu (obszar D) na potrzeby naboru przeprowadzonego w okresie od 5-19.07.2023.

O ile zwiększy się budżet?

W dniu 18 marca 2024 roku Komitet Monitorujący PROW 2014–2020 uchwałą Nr 238 pozytywnie zaopiniował zmiany Planu finansowego, obejmujące przesunięcia środków pomiędzy instrumentami wsparcia PROW 2014-2020, na skutek których nastąpiłoby zwiększenie alokacji dla „Modernizacji gospodarstw rolnych” o ponad 135 mln euro.  Zmiana czeka jeszcze na przyjęcie przez Radę Ministrów, a później zatwierdzenie przez Komisję Europejską.

Kluczowa jest decyzja KE

Przesunięcie części tej kwoty, tj. 20 mln euro, nie wymaga zgody KE. Środki te dostępne będą po podpisaniu przez MRiRW i opublikowaniu w Dz.U. nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach w ramach określonych działań lub poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, które ponadto zakłada, że pozostałe wnioski będą mogły być rozpatrzone w późniejszym terminie – gdy pojawią się kolejne środki. Projekt nowelizacji rozporządzenia MRiRW w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji i uzgodnień.

– Z kolei pozostała kwota ok. 115 mln euro zwiększy budżet obszaru D pod warunkiem zgody Komisji Europejskiej na zmiany PROW 2014-2020 pozytywnie zaopiniowane przez Komitet Monitorujący – dowiadujemy się w komunikacie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: ARiMR

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl