Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie umożliwiające w 2024 roku odstępstwo od stosowania normy GAEC 8, w zakresie wymogu przeznaczenia 4% powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne (ugorowanie).
Czym jest norma GAEC 8?
Norma GAEC 8 wymaga między innymi przeznaczenia minimalnej części gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne. To ostatnie odnosi się zazwyczaj do gruntów leżących odłogiem, ale także do obiektów takich jak żywopłoty lub drzewa. Z obowiązku tego zazwyczaj zwolnione są gospodarstwa posiadające mniej niż 10 hektarów gruntów ornych. Obecnie Komisja umożliwia wszystkim rolnikom w UE zwolnienie z tego wymogu i nadal kwalifikowanie się do podstawowej płatności bezpośredniej w ramach WPR.
Odstępstwo od normy GAEC 8
W ramach odstępstwa możliwe jest przeznaczenie 4% gruntów ornych na obszary lub elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, rośliny bobowate lub międzyplony. Międzyplony i rośliny bobowate mają być jednak uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin.
Warto przy tym zaznaczyć, że odstępstwo jest czasowe i dotyczy roku 2024. Jest ono spowodowane trudną sytuacją rolników związaną z wojną w Ukrainie oraz występowaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Odstępstwo zwiększa możliwości użytkowania gruntów ornych przy jednoczesnym zapewnieniu pewnych korzyści dla środowiska.
Źródło: KE/MRiRW