Rozwój małych gospodarstw 2023. Nabór wniosków o pomoc dla rolników został wydłużony

Kombajnowy zbiór marchwi

Rolnicy będą mieli więcej czasu, by złożyć wniosek o pomoc finansową na „Rozwój małych gospodarstw” w 2023 roku. Jaki jest nowy termin naboru? 

O pomoc finansową na „Rozwój małych gospodarstw” można się starać nie do 10, ale do 24 listopada 2023 r. Przedłużony nabór prowadzony jest wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Dotychczas zarejestrowano blisko 4,9 tys. wniosków o wsparcie w wysokości ponad 492 mln zł.

Dofinansowanie przeznaczone jest dla rolników, którzy prowadzą mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Powierzchnia posiadanego przez nich gospodarstwa nie może przekroczyć 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym musi wynosić poniżej 25 tys. euro. Od ubiegających się o to wsparcie wymaga się również wykazania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, który wynosi co najmniej 5 tys. zł. Trzeba też przedłożyć biznesplan z koncepcją zmian służących zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa.

Standardowe wsparcie wynosi 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Płatność ma formę ryczałtu i będzie realizowana w dwóch ratach. Najpierw otrzymuje się 80 proc. kwoty, a później resztę, czyli 20 proc. Co istotne, pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.

W ramach tej interwencji wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Co za tym idzie, dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Źródło: ARiMR

Related Posts

  1. Nawożenie
  2. Pole kapusty w 2020
  3. Niebezpieczne znalezisko na plantacji buraków
  4. Zakłady Azotowe Kędzierzyn
  5. Przyczepa rolnicza
  6. orka ciągnik praca

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności