yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRuszamy z Projektem Ogórkowym 2023

Ruszamy z Projektem Ogórkowym 2023

Wspólnie z firmą PNOS Ożarów Mazowiecki przygotowujemy kolekcję pięciu odmian ogórka partenokarpicznego hodowli ZKI w gospodarstwie Damiana Micyka w miejscowości Szarkówka (woj. małopolskie). Współorganizatorami projektu są firmy: ICL, Biolchim, Biocont, Geo Polska, Milex, Weremczuk FMR.

PROJEKT OGÓRKOWY 2023

W Szarkówce rusza “Projekt Ogórkowy 2023”. 5 czerwca rozpoczęliśmy siew pięciu odmian ogórka na folii z zastosowaniem fertygacji. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne w tym regionie termin siewu nasion został przesunięty o 2 tygodnie.

Pierwszy etap- zakładanie folii i linii nawadniających

Jednym ze sposobów na poprawienie wydajności produkcji ogórków gruntowych jest uprawa z zastosowaniem fertygacji oraz ściółkowania rzędów roślin czarną folią. Dzięki takim rozwiązanie jest możliwe uzyskanie wysokich plonów. 

Przygotowanie poletka pod zbiór kombajnowy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Do jednoczesnego rozłożenia folii ściółkującej oraz linii nawadniającej zastosowano prostą maszynę z talerzami zgarniającymi. W tym przypadku najistotniejsze jest starannie przygotowane stanowisko. Do wyściółkowania zagonów użyte zostały dwa rodzaje folii standardowa i biodegradowalna z firmy Geopolska. Z kolei instalacja nawodnieniowa została zaprojektowana przez firmę Milex.

Drugi etap – wybór odmiany i siew

Na poletku pokazowym, który będzie można zobaczyć podczas Małopolskiego Dnia Ogórka  (szczegóły niebawem) zaprezentujemy 5 odmian: 6513 F1, Magellan F1, Hansa F1, Malika F1, Brutus F1, są to wczesne ogórki z hodowli ZKI. Najjaśniejszą skórką wyróżnia się odmiana Malika F1. Z kolei o nieco ciemniejszej skórce to odmiany Magellan F1, Hansa F1.

W kolejnym etapie przedstawimy Państwu jak przebiegał siew ogórka z wykorzystaniem siewnika pneumatycznego. Zachęcamy do śledzenia kolejnych artykułów pod hasłem “Projekt Ogórkowy 2023”.

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl