yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościAktualna sytuacja warzyw kapustnych na rynku w Broniszach

Aktualna sytuacja warzyw kapustnych na rynku w Broniszach [14.02.2023]

Sytuacja na rynku warzyw kapustnych pozostaje dość skomplikowana. Mimo zmniejszającej się z roku na rok produkcji, popyt maleje. Znajduje to odzwierciedlenie w cenach, które niestety są zdecydowanie zbyt niskie w porównaniu do aktualnych kosztów ponoszonych przez producentów.

Warunki tyczące się uprawy kapusty z roku na rok są coraz trudniejsze. Jednym z czynników, które są przyczyną takowego stanu rzeczy, okazują się zmiany klimatyczne. W dużym stopniu wpływają one bowiem na wzrost presji ze strony chorób i szkodników. Środki ochrony roślin są natomiast stopniowo wycofywane, co dodatkowo utrudnia zabezpieczenie upraw. Ponadto, producentów dotykają również coraz częstsze anomalie pogodowe, jak chociażby susze czy nadmierne ulewy.

Warto także podkreślić, że zbiory są pracą ręczną, której nie można zmechanizować. Wymagane jest więc szerokie grono pracowników. Niestety… Jak dobrze wiemy, wraz z biegiem lat dostępność siły roboczej maleje. Kluczowe okazują się również rosnące wymagania odnośnie wynagrodzenia. Wszystko to sprowadza się do cen uzyskiwanych przez producentów, które pozostają bardzo niskie.

Wielu producentów oczekiwało, że wraz z biegiem czasu cena kapusty białej wzrośnie. Tak się jednak nie stało… Warunki wciąż pozostają niezmienne. Ponadto, występujące przymrozki wpłynęły na jakość kapusty, przez co producenci zostali zmuszeni do usunięcia jej wierzchnich warstw. Znalazło to oczywiście odzwierciedlenie w cenie, która w przypadku takowego produktu spadła do 0,70 zł za kilogram. Pozostali producenci mogą oczekiwać natomiast 1,00-1,20 zł za kilogram. Zdarzają się co prawda sytuacje, w których podaż na rynku jest niższa, co pozwala uzyskać stawki na poziomie 2,00 zł za kilogram, jednak niestety nie jest to częste zjawisko.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kapusty czerwonej. Dotychczas jej cena pozostawała bowiem na poziomie 1,50-1,60 zł za kilogram, natomiast aktualnie producenci mogą oczekiwać stawek rzędu 2,00 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Idąc dalej… W ostatnich dniach ubiegłego tygodnia wzrosty nastąpiły także w przypadku kapusty pekińskiej. O jakich kwotach mowa? Warzywo sprzedawane w hurcie w 10 kilogramowych skrzynkach zapewniało do tej pory wynagrodzenie na poziomie 2,00 zł za kilogram. Aktualnie cena wzrosła do 2,40-2,50 zł za kilogram. Mówiąc natomiast o produkcie pakowanym w 8 kilogramowe opakowania, skierowanym przeważnie do sprzedaży detalicznej, producenci mogą oczekiwać 3,00-3,30 zł za kilogram.

Pozostaje jednak pytanie… Czy owe wzrosty są adekwatne do wspomnianych wcześniej wymagań i przeciwności, z którymi muszą liczyć się producenci? Odpowiedź niestety nasuwa się sama…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl