yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościAktualne ceny złomu. Za ile sprzedamy stare maszyny w 2024 roku?

Aktualne ceny złomu. Za ile sprzedamy stare maszyny w 2024 roku?

Trudno już mówić o rekordowych cenach złomu. Aktualnie stawki przedstawiają się na zdecydowanie niższym poziomie niż w 2022 roku. Za ile obecnie możemy sprzedać stare maszyny zalegające w gospodarstwach? 

Aktualne ceny złomu [19.02.2024]

Na ten moment trudno już mówić o rekordowych cenach złomu. Stawki spadły w znaczącym stopniu. Na jakim poziomie utrzymują się obecnie? Zacznijmy od złomu stalowego. Cienka stal do 4 mm w większości skupów wyceniana jest na 0,90 zł za kilogram. Gruba stal jest z kolei nieco droższa, a jej cena oscyluje w przedziale 1,00-1,20 zł za kilogram. Ten sam przedział cenowy dotyczy żeliwa. Zdarza się oczywiście, że na niektórych skupach stawki są wyższe, ale różnica nie jest duża i jest to rzadkością.

Co z innymi metalami? Niezmiennie najwięcej pieniędzy dostaniemy za miedź. Wszystko zależy jednak od rodzaju miedzi, który chcemy sprzedać. Najbardziej ceniona jest miedź milbera. Obecnie stawki przedstawiają się w tym przypadku na poziomie 28,00-31,00 zł za kilogram. Niesortowane aluminium sprzedamy natomiast za około 5,00 zł za kilogram.

Rekordowy 2022 rok

W pierwszych miesiącach 2022 roku rynek odczuwał konsekwencje sytuacji, która zaczynała rozbrzmiewać na wschodzie. Nikt nie był do tego przygotowany, a ceny momentalnie wzbiły się do rekordowych poziomów. Tyczy się to także złomu, za który mogliśmy wówczas dość dobrze zarobić. Ile kosztował złom w 2022 roku? W przypadku grubej stali i żeliwa ceny przedstawiały się na poziomie powyżej 2,00 zł za kilogram.

Podsumowując, rolnicy mieli szansę na sprzedaż zalegających w gospodarstwach starych maszyn rolniczych, a także całej reszty złomu. Niemniej, warto przypomnieć, że nie wszystko szło po myśli producentów. Niższa dostępność surowca na rynku, która przyczyniła się do wzrostu cen na skupach złomu, okazała się również kluczowa, jeśli chodzi o ceny nowych maszyn rolniczych. Koszt zakupu ciągnika czy kombajnu skoczył w górę.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl