• taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCierpliwość polskich rolników się wyczerpała. Czy dojdzie do oblężenia Warszawy?

Cierpliwość polskich rolników się wyczerpała. Czy dojdzie do oblężenia Warszawy?

Cierpliwość polskich rolników się wyczerpała. Strajk na terenie całej Polski rozpocznie się już 9 lutego i potrwa do 10 marca. Producenci zapowiadają liczne blokady. Mobilizacja trwa w wielu regionach kraju. Czy dojdzie do oblężenia stolicy tak jak we Francji?

Europa pogrążona w protestach

To ostatnia szansa dla europejskich rolników, którzy nie zamierzają z niej rezygnować. Producenci liczą się z tym, że bezczynność będzie przyzwoleniem na kontynuację „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w niezmienionej formie. Nie ma się co oszukiwać, sytuacja jest bardzo trudna i bez zmian się nie obędzie. Walka toczy się o przyszłość wielu gospodarstw.

Warto przy tym zauważyć, że nie jest to wymysł małej grupy rolników, którzy próbują ugrać coś dla siebie, gdyż i takie komentarze się pojawiają. Protestuje cała Europa. Polska, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Holandia, Belgia… Wymieniać można bez końca. Działania rolników na terenie jednego kraju zawsze są podważane. Niemniej… Czy można podważyć stanowisko setek tysięcy rolników, którzy protestują na całym kontynencie?

Odpowiedzi na to pytanie udzielać nie trzeba.

Protest rolników w Polsce

W ostatnich dniach zaczęły napływać do nas sygnały o protestach, które ponownie wybuchną w Polsce. Krajowi producenci wprawdzie już strajkowali, ale były to tylko działania ostrzegawcze. Sytuacja zdaje się nie iść w dobrą stronę, więc to koniec uprzejmych próśb. Rolnicy wyjdą na ulice w całym kraju już 9 lutego 2024 roku.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, co dzieje się w Europie, a w szczególności Francji. Metody tamtejszych rolników są zdecydowane i o wiele bardziej radykalne niż w Polsce. Francuzi są z tego znani. Dlaczego o tym wspominamy? Ostatni strajk rolników na terenie naszego kraju niestety nie został zauważony przez wszystkich. Media milczały i tylko w niektórych miejscach społeczeństwo mogło usłyszeć o tym, co dzieje się obecnie z rolnikami. Producenci nie ukrywają frustracji i zapowiadają, że tym razem nie skończy się na krótkim przejeździe po lokalnych drogach. Tym razem ich działania będą konkretne.

Blokady na terenie całej Polski

Wśród polskich organizacji, które mobilizują rolników do protestów, znalazł się NSZZ RI „Solidarność”. – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, na posiedzeniu Prezydium Związku w dniu 31 stycznia 2024 roku, jednogłośnie podjął uchwałę o ogłoszeniu strajku generalnego rolników na terenie całego kraju, który rozpocznie się blokadą wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą wraz z blokadami dróg i autostrad w poszczególnych województwach z dniem 9 lutego 2024 roku o godzinie 10.00 – czytamy w komunikacie wydanym przez NSZZ RI „Solidarność”.

Cierpliwość rolników ma pewne granice. – Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny – zaznacza NSZZ RI „Solidarność”.

– Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej UE w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP. Prezydium NSZZ RI „Solidarność” apeluje o SOLIDARNOŚĆ całej społeczności rolniczej – apeluje związek.

Rolnicy łączmy się w działaniu

NSZZ RI „Solidarność” wzywa członków do wspólnego działania i wyrażenia sprzeciwu wobec obecnej sytuacji. Związek apeluje ponadto o jedność oraz podjęcie konstruktywnych działań dla dobra całej społeczności rolniczej. W związku z zapowiedzianymi protestami rolniczymi, NSZZ RI „Solidarność” informuje także o czasowych blokadach dróg na terenie całego kraju od 9 lutego do 10 marca 2024 roku. Protesty mają potrwać cały miesiąc.

– Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych. W ramach możliwości, prosimy o unikanie podróży w każdorazowo wymienionych obszarach. NSZZ RI „Solidarność” apeluje o pokojową formę wyrażania niezadowolenia i współpracę ze związkowymi koordynatorami strajku – czytamy w komunikacie.

Protest rolników. Gdzie będą protesty?

W ramach minionych protestów udostępniono mapę, na której były widoczne miejsca, w których rolnicy mieli zamiar wyjść na ulicę. Tym razem również możemy sprawdzić, gdzie będą protesty. Na ten moment zgłoszono 21 strajków. Warto jednak zauważyć, że liczba ta z pewnością wzrośnie, gdyż mapa jest dostępna od niedawna. Warto przy tym zauważyć, że owa mapa tak czy inaczej może nie odzwierciedlać rzeczywistej liczby protestów.

Mapa protestów jest dostępna TUTAJ.

Rolnicy się mobilizują. Co z Agrounią?

Nie sposób wymienić wszystkich, którzy mobilizują się do strajków. Protesty będą miały miejsce w wielu województwach, a organizatorzy już teraz zachęcają rolników do udziału. Pozostaje pytanie… Co z rolnikami z Agrounii? Producenci z Agrounii, tak jak w przypadku poprzednich protestów, także mają zamiar wyjść na ulice Polski. Warto jednak zauważyć, że protesty zaplanowane od 9 lutego nie są organizowane tylko przez Agrounię. W tym wypadku dołączyć może każdy i jest to strajk wszystkich polskich rolników.

Czy dojdzie do oblężenia Warszawy?

Pytanie może wzbudzać kontrowersje, ale… Warto zauważyć, że oblężenie Paryża przez francuskich rolników jest wydarzeniem, które obiegło cały świat. Nie umknęło to polskim rolnikom, którzy podziwiają determinację Francuzów. Na ten moment nie ma żadnych wzmianek o tym, że protesty będą odbywać się w stolicy naszego kraju. Niemniej, sytuacja pozostaje napięta, a rolnicy zdają się być znacznie bardziej zdecydowani i zmobilizowani do działania niż poprzednim razem. Wszystko więc zależy od tego, co wydarzy się podczas protestu. Spoglądając na wydarzenia z pozostałych krajów Europy, sytuacja może eskalować.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl