• taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościImport ogórków w 2024 roku. Z jakich krajów, jak dużo i za...

Import ogórków w 2024 roku. Z jakich krajów, jak dużo i za ile?

W styczniu 2024 roku do Polski sprowadzono 12,80 tys. ton ogórków. Najwięcej towaru napłynęło z zachodu, ale na liście dość wysoko plasują się także dwa kontrowersyjne kraje ze wschodu. Jak dużo ogórków zaimportowano do Polski? Które partie kosztowały importerów najmniej?

Lista krajów, z których do Polski importowane są ogórki, pozostaje dość długa. W pierwszych miesiącach roku uzupełnianie braków towarem spoza granic kraju nie jest oczywiście niczym dziwnym. Warto jednak zaznaczyć, że na wspomnianej liście znajdują się pozycje, które wzbudzają wiele kontrowersji. Towar nieustannie importowany jest bowiem z Rosji i Białorusi. Kraje te pozostają jednak niewielką częścią kierunków, z których do Polski napływają ogórki. Jak sytuacja przedstawiała się w styczniu 2024 roku?

Import ogórków do Polski [01.2024]

W styczniu 2024 roku do Polski sprowadzono 12,80 tys. ton ogórków. Ich wartość to z kolei 86,55 mln złotych. Liderem, jeśli chodzi o ilość, pozostaje Hiszpania. Z tamtejszych stron zaimportowano bowiem 5,82 tys. ton towaru, którego wartość wyniosła 40,37 mln złotych (6,94 zł/kg). Na drugim miejscu widzimy Grecję. Z tamtejszych stron do Polski napłynęło 2,93 tys. ton ogórków. Za dostawy zapłacono wówczas 17,11 mln złotych (5,84 zł/kg). Podium zamyka natomiast Turcja. Z tego kraju sprowadzono 1,68 tys. ton towaru. Jego wartość wynosi 7,15 mln złotych (4,26 zł/kg).

Niewiele mniej ogórków zaimportowano z Niemiec. Na polski rynek trafiło bowiem 1,48 tys. ton produktu i zapłacono za niego 14,64 mln złotych (9,87 zł/kg). Kolejne dwie pozycje na liście budzą z kolei mieszane uczucia. Na piątym miejscu znajduje się bowiem Rosja. W styczniu 2024 roku z tamtejszych stron napłynęło 351 ton ogórków. Importerzy zapłacili za towar 3,46 mln złotych (9,86 zł/kg). Na szóstym miejscu zobaczyć możemy natomiast Białoruś. Z owego kraju sprowadzono 218 ton produktu o wartości 1,75 mln złotych (8,02 zł/kg).

Lista na tym się jednak nie kończy. Ogórki importowano do Polski także z Portugalii (100 ton), Czech (77 ton), Finlandii (62 tony), Maroka (45 ton), Holandii (22 tony), Francji (7 ton) i Włoch (474 kilogramy). Na poniższym wykresie znajdują się wszystkie kraje, z których w styczniu 2024 roku importowano ogórki (07070005 – Ogórki, świeże lub schłodzone). Zestawienie zostało sporządzone na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Import ogórków do Polski

Źródło: GUS


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl