yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościInspekcja nie śpi. Wręcz przeciwnie – prowadzi intensywne kontrole w przechowalniach

Inspekcja nie śpi. Wręcz przeciwnie – prowadzi intensywne kontrole w przechowalniach

Wzmożone kontrole w gospodarstwach trwają nieprzerwanie. Aktualnie inspektorzy nadzorują przechowalnie znajdujące się na terenie kraju. Prowadzą badania monitoringowe i pobierają próby do badań laboratoryjnych. Tym razem skontrolowali przechowalnię ziemniaków.

Inspekcja nie śpi. Wręcz przeciwnie…

– Na polach wciąż zima, wiatr hula po mokrych, często zalanych plantacjach ozimin. Wydawałoby się, że w Inspektoracie też cisza i spokój w oczekiwaniu na wegetację. Jednak praca inspektora PIORiN ma miejsce nie tylko w polu, sadzie czy szklarni – czytamy w komunikacie PIORiN.

Jak informuje Inspekcja, nadzorem objęte są także przechowalnie, szczególnie na Pomorzu, gdzie coraz prężniej rozwija się produkcja ziemniaka. Na terenie powiatu sławieńskiego areał uprawy ziemniaka konsumpcyjnego i przemysłowego osiągnął w 2023 roku ponad 1200 ha.

Wzmożone kontrole PIORiN

Dla inspekcji oznacza to wzmożoną pracę związaną z kontrolami, badaniami monitoringowymi i pobieraniem prób do badań laboratoryjnych. Na zdjęciu widzimy jedną z kilku komór przechowalni, w której znajduje się 2197 ton ziemniaka przemysłowego przeznaczonego na chipsy.

– Trwa pobieranie prób pod kątem obecności bakterii Clavibacter sepedonicus groźniej dla upraw ziemniaka. Monitoring i śledzenie ewentualnych wykryć patogenów w całym cyklu produkcyjnym ziemniaków jest niezbędnym elementem funkcjonowania systemu kontroli występowania oraz zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się organizmu kwarantannowego w Polsce – podkreśla PIORiN.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: PIORiN

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl