• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościUbezpieczenia upraw rolniczych. Idealne rozwiązanie czy szereg problemów?

Ubezpieczenia upraw rolniczych. Idealne rozwiązanie czy szereg problemów?

W ostatnim czasie często zachęcani jesteśmy do ubezpieczenia naszych upraw od zdarzeń losowych. Głównym czynnikiem przemawiającym za opłacalnością takowych ubezpieczeń są dopłaty do składek z budżetu państwa. Warto jednak wiedzieć o pewnych kwestiach, które skutecznie mogą pozbawić nas możliwości odbioru pełnego świadczenia w przypadku wystąpienia szkód.

Ubezpieczenia upraw rolnych od zdarzeń losowych z dopłatami do składek z budżetu państwa to produkt oferowany przez szereg ubezpieczalni, który obejmuje 11 różnych typów upraw. Opłata, której musi dokonać producent wynosi 35% wysokości składki, natomiast pozostałe 65% zostaje pokryte przez państwo. Możliwość zabezpieczenia upraw to niewątpliwie bardzo ważna kwestia. Zarówno minister rolnictwa jak i zakłady ubezpieczeniowe zachęcają rolników do skorzystania z oferty. Warto jednak mieć na względzie pewne przypadki, których konsekwencje dotknęły producentów…

Ubezpieczając uprawy musimy pamiętać o ustalonych limitach określających minimalną wysokość strat. W przypadku, w którym będą one mniejsze aniżeli zakładano w umowie, producent nie otrzyma świadczenia. Zapis jest dość kontrowersyjny, gdyż w przypadku suszy limit ten ustalono na poziomie 25%. Wiele gospodarstw, które prowadzą produkcję na dużej powierzchni, narażonych jest więc na niemałe straty. Niejednokrotnie zdarzało się w przeszłości, że zaistniałe szkody były błędnie oceniane i okazywały się niższe niż zakładany limit umożliwiający otrzymanie rekompensaty. Niesprawiedliwym wydaje się fakt, iż producent posiadający ubezpieczenie nie otrzyma odszkodowania, jeśli straty będą zbyt niskie. Nie wspominając o celowym ich zaniżaniu przez ubezpieczyciela…

Istotna jest również błędna metodyka szacowania rozmiaru szkody. Mowa w szczególności o określeniu fazy rozwojowej roślin. W praktyce przekłada się to na zaniżenie procentowego rozmiaru strat w danej uprawie i co za tym idzie, wypłatę zaniżonego świadczenia. Warto również przy tym zaznaczyć, że same oględziny są często opóźniane. Wraz z upływem dni szkody stają się natomiast coraz mniej widoczne i to również prowadzi do uzyskania niższego odszkodowania lub nawet odmowy jego wypłaty. To jednak nie wszystko…

W przypadku, w którym szkoda wystąpiła w okresie zbiorów, producent nie ma możliwości zebrania plonów i musi oczekiwać na rzeczoznawcę. Zjawisko jest równoznaczne z narażeniem się na kolejne straty… W większości przypadków opóźnienie zbiorów nie jest bowiem możliwe… Istnieje co prawda możliwość pozostawienia obszaru kontrolnego, jednak nie zawsze będzie ukazywał on rzeczywiste straty, które wystąpiły w całej uprawie. Idąc dalej, jeśli szkody są dość znaczące, producent zazwyczaj decyduje się na założenie innej uprawy zastępczej. W tym przypadku czas odgrywa bardzo istotną rolę. Opóźnienie oględzin uniemożliwia podjęcie prac polowych i tym samym pozbawia rolnika dochodów, które uzyskałby z nowo założonej plantacji.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Spoglądając na ogólne warunki ubezpieczeń możemy również wyróżnić bardzo szeroką listę ograniczeń i wyłączeń, które uniemożliwiają otrzymanie odszkodowania. Warto tutaj również nadmienić, że niektóre z zawartych w nich pojęć nie są szczegółowo opisane. Podsumowując, ubezpieczyciele mają zbyt wysoką swobodę podejmowania działań, które okazują się niekorzystne dla producentów. Wagę sytuacji podkreślają niejednokrotne spory, których musieli doświadczyć rolnicy w minionych latach. Istnieje co prawda możliwość pozasądowego rozstrzygania owych sporów, o czym jesteśmy informowani w ogólnych warunkach umowy, jednak w praktyce powinniśmy niestety przygotować się na przeciągającą się latami sprawę w sądzie…

Sytuacji, w których producenci zostali nieuczciwie potraktowani jest jeszcze wiele. Wyżej przedstawione przypadki to zaledwie ułamek tego, czego zdążyliśmy już niejednokrotnie doświadczyć. W obecnych czasach coraz częściej odczuwamy jednak skutki zmian klimatycznych, natomiast szkody w uprawach stają się nieuniknione. Z tego względu bardzo istotnym jest, aby rolnicy mogli bez obaw korzystać z ubezpieczeń. Aktualne oferty ubezpieczycieli na wzgląd niejasnych warunków umowy, zdaniem wielu producentów, stanowią zaledwie namiastkę zabezpieczenia upraw od zdarzeń losowych, a tym samym zabezpieczenia naszego majątku…

Niemniej… Czy możemy liczyć, że coś się w tej kwestii zmieni?

Autor: Jakub Dobrosz,
Źródło: rf.gov.pl, oprac. własne.


1 KOMENTARZ

  1. To się wydaje bardzo rozsądne rozwiązanie. Czy ergo hestia ma taki pakiet u siebie? Słyszałem że spoko są to można by wykupić u nich.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl