Młoda kapusta z Macedonii, Albanii i Włoch w coraz większych ilościach…

fot. archiwum

Kolejny rok i znów ten sam problem… Sezon na polską młodą kapustę jeszcze się nie rozpoczął, krajowi producenci oferują wysokiej jakości kapustę zeszłoroczną, natomiast na rynku już widzimy duże partie młodej kapusty z importu. Co gorsza z nie jednego, ale z wielu krajów.

W jednym z ostatnich artykułów informowaliśmy o pojawieniu się pierwszych importowanych partii młodej kapusty z zagranicy. Jak się okazuje, zjawisko jest znacznie bardziej poważne aniżeli sądziliśmy… Nie są to bowiem pojedyncze palety, a coraz większa ilość tirów, które wraz z biegiem czasu stają się znacznie bardziej zauważalne.

Młoda kapusta sprowadzana jest aktualnie aż z trzech różnych kierunków. Mowa bowiem o produkcie z Macedonii, Albanii oraz Włoch. Koszt produktu z zagranicy przedstawia się na ten moment w granicach 5,00-6,00 zł za sztukę. Zakładając, że główka waży 2 kilogramy, cena wynosi 2,50-3,00 zł za kilogram.

Nie jest tajemnicą, że taki stan rzeczy znajdzie odzwierciedlenie w sytuacji tyczącej się krajowych producentów. W ramach porównania, cena uzyskiwana przez nich w przypadku kapusty zeszłorocznej oscyluje aktualnie w przedziale 1,50-2,00 zł za kilogram. Wyższy przedział cenowy tyczy się jednak sprzedaży detalicznej i obecnie jest rzadkością.

W jakim stopniu import może wpłynąć na sytuację polskich producentów kapusty? Obecność młodej kapusty z zagranicy jest z pewnością dość znacząca. Konsumenci często kierują się bowiem w stronę młodych warzyw, co może znaleźć odzwierciedlenie w niższym popycie i niższych cenach produktu krajowego.

Co gorsza, młoda kapusta z importu znalazła już swoje miejsce w jednej z najpopularniejszych i zarazem największych sieci marketów. Jeden z naszych czytelników zaznaczył, że miało to miejsce już dwa tygodnie temu. Zagraniczne warzywo stało się więc bezpośrednim konkurentem dla krajowych producentów.

Warto również zauważyć, że czas płynie nieubłaganie szybko i w niedługim okresie na rynku zacznie pojawiać się polska młoda kapusta. W przypadku, w którym rynek będzie wypełniony kapustą z zagranicy, czeka ją niestety stosunkowo słaby start. Aspekt ten jest natomiast bardzo istotny z uwagi na wciąż bardzo trudne warunki produkcyjne…

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Handel produktami rolno-spożywczymi z Mołdawią
  2. Cebula żółta giełda hurtowa

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności