yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościMłoda kapusta z Macedonii, Albanii i Włoch w coraz większych ilościach...

Młoda kapusta z Macedonii, Albanii i Włoch w coraz większych ilościach…

Kolejny rok i znów ten sam problem… Sezon na polską młodą kapustę jeszcze się nie rozpoczął, krajowi producenci oferują wysokiej jakości kapustę zeszłoroczną, natomiast na rynku już widzimy duże partie młodej kapusty z importu. Co gorsza z nie jednego, ale z wielu krajów.

W jednym z ostatnich artykułów informowaliśmy o pojawieniu się pierwszych importowanych partii młodej kapusty z zagranicy. Jak się okazuje, zjawisko jest znacznie bardziej poważne aniżeli sądziliśmy… Nie są to bowiem pojedyncze palety, a coraz większa ilość tirów, które wraz z biegiem czasu stają się znacznie bardziej zauważalne.

Młoda kapusta sprowadzana jest aktualnie aż z trzech różnych kierunków. Mowa bowiem o produkcie z Macedonii, Albanii oraz Włoch. Koszt produktu z zagranicy przedstawia się na ten moment w granicach 5,00-6,00 zł za sztukę. Zakładając, że główka waży 2 kilogramy, cena wynosi 2,50-3,00 zł za kilogram.

Nie jest tajemnicą, że taki stan rzeczy znajdzie odzwierciedlenie w sytuacji tyczącej się krajowych producentów. W ramach porównania, cena uzyskiwana przez nich w przypadku kapusty zeszłorocznej oscyluje aktualnie w przedziale 1,50-2,00 zł za kilogram. Wyższy przedział cenowy tyczy się jednak sprzedaży detalicznej i obecnie jest rzadkością.

W jakim stopniu import może wpłynąć na sytuację polskich producentów kapusty? Obecność młodej kapusty z zagranicy jest z pewnością dość znacząca. Konsumenci często kierują się bowiem w stronę młodych warzyw, co może znaleźć odzwierciedlenie w niższym popycie i niższych cenach produktu krajowego.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Co gorsza, młoda kapusta z importu znalazła już swoje miejsce w jednej z najpopularniejszych i zarazem największych sieci marketów. Jeden z naszych czytelników zaznaczył, że miało to miejsce już dwa tygodnie temu. Zagraniczne warzywo stało się więc bezpośrednim konkurentem dla krajowych producentów.

Warto również zauważyć, że czas płynie nieubłaganie szybko i w niedługim okresie na rynku zacznie pojawiać się polska młoda kapusta. W przypadku, w którym rynek będzie wypełniony kapustą z zagranicy, czeka ją niestety stosunkowo słaby start. Aspekt ten jest natomiast bardzo istotny z uwagi na wciąż bardzo trudne warunki produkcyjne…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl