Mrozy w Murcji ograniczą podaż hiszpańskich warzyw

fot. FreshPlaza

Rok 2021 przyniósł drastyczny spadek temperatur w dużej części Hiszpanii, który ma trwać przez cały tydzień. Od poniedziałku w Murcji i na południu Alicante obserwuje się mrozy, które dotykają głównie uprawy karczochów, warzywa liściowych, kapustnych i cukinii.

W niektórych lokalizacjach temperatura spadła do minus 5 stopni Celsjusza. W Campo de Lorca w ciągu dwóch tygodni wystąpiło już pięć przymrozków. „Karczochy mocno ucierpiały, ponieważ jest to uprawa bardzo wrażliwa na zimno. Od 50 do 60% produkcji gotowej do zbioru  nie nadaje się do sprzedaży” – mówi Mariano Zapata, kierownik Murcian Mercagrisa alhóndiga. „Biorąc pod uwagę niedobór towaru, ceny zaczęły rosnąć, choć już od kilku tygodni są bardzo wysokie”.

Uszkodzeniom uległy także bób i cukinia, spowolniona została produkcja kalafiorów i brokułów. Zbiory sałaty kruchej będą zmniejszone o 40%.

fot. FreshPlaza

Po normalnym wrześniu i październiku listopad i część grudnia były wyjątkowo ciepłe, co doprowadziło do przyspieszenia w produkcji warzyw liściastych, brokułów i kalafiorów, które szybciej zebrano z pól. W rezultacie dostępne jest teraz mniej towaru, który został dodatkowo uszkodzony przez przymrozki. Prognozy pogody na kilka następnych dni są niepokojące, ponieważ spodziewane są niskie temperatury i opady, które jeszcze bardziej utrudnią sytuację. Należy przypomnieć, że popyt jest obecnie dobry, zwłaszcza z Wielkiej Brytanii, po krótkim okresie niedoborów. Oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach wolumeny warzyw liściastych i kapustnych zostaną ograniczone. 

Za FreshPlaza

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności