yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOdpady z importu zalewają Polskę. Przykre realia, o których mało kto mówi...

Odpady z importu zalewają Polskę. Przykre realia, o których mało kto mówi na głos

Nie od dziś na krajowym rynku możemy spotkać produkty, które nigdy nie powinny się na nim znaleźć. Odpady z innych krajów nieustannie trafiają do Polski, gdzie są oferowane do dalszej sprzedaży. Proceder odbija się oczywiście na polskich producentach i konsumentach. Problem nie jest jednak dostrzegany… 

Codziennie do Polski trafiają ogromne ilości wszelkiego rodzaju towarów spoza granic naszego kraju. Niestety, dość często importowane produkty nie spełniają odpowiednich norm. Możemy oczywiście mówić, że mamy wolny rynek, a dostawy z zagranicy podlegają kontrolom. Warto jednak zadać sobie proste pytanie… Czy jest możliwe, aby tysiące ciężarówek przekraczających granice Polski zostały odpowiednio skontrolowane? Odpowiedź jest oczywista i nasuwa się sama. Odchodząc na chwilę od tematyki warzyw, warto przytoczyć tutaj sytuację, o której poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa.

– 11 listopada 2023 r., na autostradzie A4 funkcjonariusze z KAS zatrzymali samochód ciężarowy do rutynowej kontroli. Kierowca przewoził z Niemiec 18 ton orzeszków, rodzynek, mąki migdałowej i słupków migdałowych. Bakalie były przewożone w opakowaniach zbiorczych i detalicznych, gotowych do sprzedaży. Część z nich była oznaczona logo znanej sieci handlowej. Przewożone towary miały przekroczony termin przydatności do spożycia, a w niektórych opakowaniach były martwe owady – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Z komunikatu wynika, że transport z Niemiec zdążył przekroczyć już granice Polski i został skontrolowany dopiero na terenie naszego kraju. Możemy się więc tylko domyślać, ile podobnych transportów dotarło do punktu docelowego bez żadnych “wpadek”. Bakalie są wprawdzie dalekie od tematyki związanej z warzywami, jednak sam proceder niekontrolowanego importu doskonale odzwierciedla sytuację, w której znajdują się warzywnicy, ale także inni producenci rolni. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że towar z zagranicy spełnia normy. Tym samym, możemy mówić tutaj o nieuczciwej konkurencji.

Znaków zapytania jest tutaj niezwykle dużo. Aktualnie nie sposób pominąć krzywdzący dla polskich rolników proceder, którym jest import warzyw z Rosji. Zaczęło się od ogórków. W międzyczasie pojawiły się pomidory, a “na dokładkę” zaserwowano rosyjską cebulę. Co ciekawe, wszystko odbywa się tutaj w pełni legalnie. Towar pierwotnie trafia z Rosji na Białoruś, a następnie przewożony jest do Polski. Pomijając fakt, że sprowadzanie czegokolwiek z tamtejszych stron jest niedopuszczalne w aktualnej sytuacji, uwzględniając powyższy przykład, warto zastanowić się czy warzywa z Rosji spełniają normy…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na ten moment wiele mówi się o zaostrzonych kontrolach, jednak w rzeczywistości owe kontrole zdają się być tylko na pokaz. Towar spoza granic Polski trafia na nasz rynek w niekontrolowany sposób. Często nie spełnia jakichkolwiek norm, które wymagane są od polskich rolników. Równie często fałszowany jest kraj pochodzenia owych produktów. Ilość osób za to odpowiedzialnych jest przerażająco wysoka. Kary z kolei wydają zbyt niskie, aby realnie zniechęcić do nieuczciwych praktyk. Cierpią zarówno rolnicy, jak i konsumenci.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl