yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościPolskie ziemniaki w nierównej walce z importem

Polskie ziemniaki w nierównej walce z importem [24.04.2023]

W ostatnim czasie polskie ziemniaki utrzymują się na niezmiennym poziomie cenowym. Kluczowa okazuje się tutaj obecność młodego produktu z zagranicy, który zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów. 

Na rynku hurtowym w Broniszach od dość długiego już czasu panuje zastój, jeśli chodzi o ceny krajowych ziemniaków. Wynika to rzecz jasna z dostępności szerokiej gamy młodych ziemniaków z zagranicy. To one zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów. Niestety, kosztem polskich producentów, którzy odczuwają spadek popytu.

Wśród ofert możemy wyróżnić trzech konkurentów z zagranicy. Pierwszym z nich jest młody ziemniak z Egiptu. Jego koszt oscyluje na poziomie 2,30-2,50 zł za kilogram. Następny jest produkt z Grecji w cenie 2,70-3,00 zł za kilogram. Zestawienie zamyka natomiast ziemniak z Cypru, który kosztuje 3,00-3,70 zł za kilogram.

Krajowe ziemniaki, mimo stosunkowo niskiej ceny, niestety nie cieszą się dużym popytem. Konsumenci, szukając produktu pod kątem gotowania, wolą wybrać warzywo z importu. Polskie ziemniaki są wybierane jedynie w celu wykorzystania do jednej z potraw. Mają one bowiem wyższą zawartość skrobi w porównaniu do ziemniaków młodych.

Mówiąc o cenach krajowych ziemniaków należy uwzględniać zaufanie odbiorcy. Producenci, którzy zdążyli wyrobić sobie pozytywną opinię, mogą oczekiwać nieco wyższego wynagrodzenia. W większości przypadków oscyluje ono jednak na poziomie 15,00-18,00 zł za worek, czyli 1,00-1,20 zł za kilogram. Nie oznacza to jednak, że stawki nie schodzą poniżej wskazanego pułapu. Niekiedy producenci nie mają bowiem innego wyboru…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto ponadto dodać, że poza młodymi ziemniakami z zagranicy, importerzy sprowadzają do Polski także produkt z ubiegłorocznych zbiorów. Mowa o warzywie z Holandii.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl