yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
RynekRośnie import ziemniaków do Rosji

Rośnie import ziemniaków do Rosji

Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej podało stan zbiorów ziemniaków oraz warzyw gruntowych na 8 listopada. Te liczby pozwalają uzupełnić dane, jakie wcześniej zamieściliśmy na naszym portalu. Nowym wątkiem jest tu wzrost importu ziemniaków do Rosji.

W materiale z 30.10 (całość tutaj) posługiwaliśmy się liczbami pochodzącymi z opracowania sygnowanego przez społeczno-zawodową organizację rosyjskich plantatorów ziemniaka – Kartofielnyj Sojuz (Картофельный союз). Obrazowały one całą produkcję ziemniaków – w gospodarstwach wszystkich typów. Dane z listopadowego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa dotyczą tylko gospodarstw farmerskich oraz firm i organizacji rolniczych.

W tych jednostkach produkcyjnych do 8 listopada zebrano ziemniaki z ponad 90% obsadzonych nimi pól i doliczono się 6,3 mln ton bulw. Plony będą więc na poziomie zeszłorocznych (6,8 mln ton). Jednak zbiory z pozostałych 10% pól farmerów i firm nie będą w stanie mocno zmienić ogólnego obrazu tegorocznych zbiorów ze wszystkich gospodarstw – te będą o około 2 mln ton niższe. Trzeba bowiem pamiętać, że około te małe, często pomocnicze gospodarstwa, działki produkują 77% rosyjskich ziemniaków – to drobne zmiany w tej grupie dają duże zmiany w statystykach.

Liczby opisujące rynek ziemniaka w Rosji wskazują na dwukrotny wzrost importu tego warzywa w bieżącym roku. Do końca sierpnia kraj ten zaimportował 529 tys. ton ziemniaków (z Egiptu, Chin, Izraela, Białorusi, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Macedonii, Serbii, Maroka i innych jeszcze państw).

Ponadto w sierpniu ziemniaki na rynku detalicznym Rosji były droższe o 9,5% niż przed rokiem, zaś we wrześniu o 7,5%. Ten wzrost importu i cen ministerstwo tłumaczy niższymi o 800 tys. ton zbiorami w sektorze firm i gospodarstw farmerskich w roku 2016 niż w 2015 roku. Ogólne zbiory, liczone ze wszystkich sektorów, były zaś o 250 tys. ton wyższe od tych sprzed dwóch lat.

za: iz.ru, fruit.news.ru

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl