yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościTania cebula z Egiptu nadciąga do Europy. Towar zaleje rynek?

Tania cebula z Egiptu nadciąga do Europy. Towar zaleje rynek?

Zakaz eksportu cebuli w Egipcie dobiegł ku końcowi. Na transport czekają już hurtowe ilości towaru, a uczestnicy rynku nie przewidują dalszych utrudnień w sprzedaży. Cena pozostaje z kolei dość niska. 

Zakaz eksportu cebuli w Egipcie

Zakaz eksportu cebuli w Egipcie został wydłużony do 31 marca 2024 roku. Termin minął, natomiast ze strony tamtejszego rządu nie pojawiły się żadne przesłanki, że restrykcje zostaną przedłużone. Egipscy eksporterzy są przekonani, że wraz z początkiem kwietnia ponownie będą mogli sprzedawać cebulę poza granice kraju.

Warto przy tym zaznaczyć, że jednym z powodów wprowadzonego wcześniej zakazu był wzrost cen na rynku krajowym. Obecnie w sprzedaży detalicznej przedstawiają się one jednak na niemal trzykrotnie niższym poziomie, co jest równoznaczne ze spadkiem cen w sprzedaży hurtowej.

Co istotne, wielkość produkcji cebuli w Egipcie w 2024 roku, jak szacuje serwis EastFruit, może gwałtownie wzrosnąć. W praktyce oznaczałoby to jeszcze większy spadek cen. Sprzedaż pozostaje natomiast bardzo ważną kwestią dla Egiptu. Eksport cebuli, uwzględniając wszystkie produkty rolne, okazuje się jednym z najbardziej opłacalnych.

Sytuacja w Europie

Egipscy eksporterzy wskazują także na trudną sytuację w Europie. Zauważają, że w wielu krajach miniona susza oraz długotrwałe opady deszczu, które pojawiły się niedługo później, przyczyniły się do znaczącego spadku jakości i plonów. Nie umknął im także wzrost importu towaru z krajów Azji Środkowej, a szczególnie z Uzbekistanu i Kazachstanu. Pojawiły się także wzmianki o produkcie z Rosji. Niedobory na rynkach zdają się być dla nich niezwykle kuszące i jak wskazuje serwis EastFruit, hurtowe ilości cebuli są już przygotowane do wysyłki.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: east-fruit.com

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl