yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościZiemniaczane szaleństwo. Jakie ceny w skupie, a jakie na targowiskach?

Ziemniaczane szaleństwo. Jakie ceny w skupie, a jakie na targowiskach?

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w grudniu zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 1,0%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 19,6%). Ziemniaki są jednak wyjątkiem. Jak sytuacja przedstawia się w ich przypadku? Co z cenami na targowiskach?

Niższe ceny większości produktów rolnych

– W grudniu 2023 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak również w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, zarówno w skupie, jak i na targowiskach ceny większości produktów rolnych były niższe – informuje Główny Urząd Statystyczny.

W skali miesiąca wzrosły ceny pszenżyta, kukurydzy, ziemniaków i mleka w skupie oraz owsa na obu rynkach. Ceny pszenżyta i ziemniaków na targowiskach nie uległy zmianie. W skali roku natomiast więcej płacono jedynie za ziemniaki (w skupie i na targowiskach).

Jakie ceny za ziemniaki w skupie i na targowiskach?

W grudniu 2023 r. za ziemniaki w skupie płacono 111,11 zł za dt, tj. o 44,0% więcej niż listopadzie 2023 r. i o 12,9% – niż w analogicznym okresie 2022 r.

Znaczny wzrost cen w stosunku do poprzedniego miesiąca był spowodowany skupem ziemniaków późnych, których udział w skupie wyniósł prawie 50%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na targowiskach cena ziemniaków (227,02 zł za dt) pozostała na poziomie listopada 2023 r., ale wzrosła o 31,0% w porównaniu z grudniem 2022 r.

Warto przy tym zaznaczyć, że ceny skupu tyczą się ziemniaków jadalnych wczesnych, sadzeniaków, jadalnych późnych, przemysłowych, w tym skrobiowych). Ceny targowiskowe odnoszą się z kolei do ziemniaków jadalnych, ale bez wczesnych.

Źródło: GUS

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl