yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
TechnikaPomidory na zmarzlinie

Pomidory na zmarzlinie

Położony nad Leną Jakuck  jest jednym z najzimniejszych miast na świecie. W miesiącach zimowych średnia temperatura wynosi minus 34 stopni C przy zaledwie 5 godzinach światła dziennego. Wieczna zmarzlina w tym rejonie Syberii sięga ponad 300 m w głąb ziemi. Jedna z japońskich firm specjalizuje się w budowie szklarni w podobnie ekstremalnych warunkach.

Hokkaido Corporation opracowała projekty obiektów umożliwiających produkcję pomidorów nawet przy temperaturze zewnętrznej spadającej do -50˚C. Projekt w jakuckiej firmie Sauri – o powierzchni 3,3 ha – kosztował 1,3 mld rubli (19 mln USD). Planowane zbiory mają wynieść do 470 ton pomidorów, 1700 t ogórków i 28 t warzyw liściowych rocznie.
 
Umowę strony podpisały w marcu ubiegłego roku. Uprawy rozpoczęto w październiku 2016 r. Pracuje 1 ha cieplarni, pozostałe powstaną do 2020 roku.
 
Podstawową kwestią jest tworzywo na okrycie obiektu. W Jakucku użyto trzech warstw elastycznej folii gumowej. Wyposażenie obiektu jest zgodne ze współczesnymi wymaganiami przy tego typu obiektach. Inwestycje takie jak ta są w Rosji możliwe dzięki taniemu gazowi do ich ogrzewania przez większość miesięcy roku.
Japońskie firmy zbudowały lub zamierzają zbudować podobne obiekty w innych regionach Syberii. W Kraju Chabarowskim pracuje już gospodarstwo dające około 1000 t pomidorów i ogórków rocznie (zrealizowane przez JGC Evergreen kosztem 30 mln USD), na Kamczatce ma powstać w bieżącym roku kompleks 4,8 ha szklarni. 
 
Władze Jakucka spodziewają się, że własna produkcja umożliwi ograniczenie importu – w około 14 procentach pomidorów i 51 procentach ogórków z dalekich regionów Rosji (np. z Krasnodaru) czy z Chin. Szklarnia w Chabarowsku ma zapewnić 10% potrzebnych mieszkańcom Kraju warzyw spod osłon, a obiekt na Kamczatce – podnieść znacząco własna produkcję, która odpowiada 15% miejscowego zapotrzebowania.
 
za: Reuters, rbth.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl