yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościZbiór wczesnego selera korzeniowego

Zbiór wczesnego selera korzeniowego

Pomimo chimerycznej i chłodnej wiosny, na rynku handlowym pojawiają się pierwsze młode selery korzeniowe spod tuneli foliowych. Choć nie miały one łatwych warunków do wzrostu, to można przyznać, że w wielu gospodarstwach ich jakość zapowiada bardzo dobrze.

Region Proszowic słynie z bardzo dobrych ziem, idealnych do uprawy warzyw. W jednym z gospodarstwach, od lat zajmujących się uprawą warzyw, rozsada selera była sadzona 14 lutego do modułowych, nieogrzewanych tuneli foliowych. Do zbioru wczesną wiosną producenci wybrali odmianę Princino F1. By zabezpieczyć rośliny przed chłodem, przykryto je płaskimi osłonami. W tunelu foliowym posadzono ok. 1800 szt. roślin (25 cm między roślinami i 35 cm między rzędami). Na plantacji wczesnego selera nie odnotowano pędów kwiatostanowych. Tymczasem, jak wiemy, dość chłodna i ciemna wiosna nie sprzyja uprawie tego warzywa, rośliny słabiej rosną w porównaniu do ubiegłych sezonów. Producenci z małopolskiego regionu warzywniczego jednogłośnie mówią, że tegoroczny zbiór wczesnych warzyw jest opóźniony o dwa, a nawet trzy tygodnie.

Cena hurtowa młodego selera korzeniowego na krakowskiej giełdzie hurtowej “Rybitwy” oscyluje na poziomie 2,5-3 zł/szt, w zależności od jakości. 

Zbiór wczesnego selera korzeniowego. Odmiana Princino. Region Proszowic. Fot. 1-3. Marcin Dąbrowski

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl