Zbiór wczesnego selera korzeniowego

Pierwszy zbiór wczesnego selera korzeniowego w małopolskim gospodarstwie.

Pomimo chimerycznej i chłodnej wiosny, na rynku handlowym pojawiają się pierwsze młode selery korzeniowe spod tuneli foliowych. Choć nie miały one łatwych warunków do wzrostu, to można przyznać, że w wielu gospodarstwach ich jakość zapowiada bardzo dobrze.

Region Proszowic słynie z bardzo dobrych ziem, idealnych do uprawy warzyw. W jednym z gospodarstwach, od lat zajmujących się uprawą warzyw, rozsada selera była sadzona 14 lutego do modułowych, nieogrzewanych tuneli foliowych. Do zbioru wczesną wiosną producenci wybrali odmianę Princino F1. By zabezpieczyć rośliny przed chłodem, przykryto je płaskimi osłonami. W tunelu foliowym posadzono ok. 1800 szt. roślin (25 cm między roślinami i 35 cm między rzędami). Na plantacji wczesnego selera nie odnotowano pędów kwiatostanowych. Tymczasem, jak wiemy, dość chłodna i ciemna wiosna nie sprzyja uprawie tego warzywa, rośliny słabiej rosną w porównaniu do ubiegłych sezonów. Producenci z małopolskiego regionu warzywniczego jednogłośnie mówią, że tegoroczny zbiór wczesnych warzyw jest opóźniony o dwa, a nawet trzy tygodnie.

Cena hurtowa młodego selera korzeniowego na krakowskiej giełdzie hurtowej “Rybitwy” oscyluje na poziomie 2,5-3 zł/szt, w zależności od jakości. 

Zbiór wczesnego selera korzeniowego. Odmiana Princino. Region Proszowic. Fot. 1-3. Marcin Dąbrowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności