• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościFunkcjonalna, polska linia technologiczna do warzyw

Funkcjonalna, polska linia technologiczna do warzyw

Wysokie oczekiwania sieci handlowych wymagają od producentów warzyw korzeniowych wyposażenia w linie technologiczną do mycia, sortowania, pakowania. Wszak konsument kupuje oczami. Zapakowany towar musi być pierwszej jakości.

W gospodarstwie Jana Podlewskiego w miejscowości Komorze Przybysławskie w Wielkopolsce znajduje się nowoczesna linia do mycia, sortowania i pakowania warzyw korzeniowych (marchwi, pietruszki, buraka i selera) oraz cebuli marki Pro-Vega.

Linia technologiczna – krok po kroku

Pierwszym elementem jest kosz przyjęciowy – RB-2060, do którego warzywa są wsypywane bezpośrednio z przyczepy ciągnikowej. Z kosza przyjęciowego korzenie buraka ćwikłowego kierowane są na tzw. separator naci SN-812. Właściciel gospodarstwa podkreślał, że to bardzo praktyczne urządzenie, ponieważ dzięki niemu już na tym etapie usuwanych jest sporo zanieczyszczeń, które utrudniałyby pracę kolejnych urządzeń w linii. Po usunięciu resztek liści korzenie trafiają do tzw. jacuzzi. Jest to zbiornik z wodą, w którym korzenie są moczone i dzięki temu już na tym etapie można pozbyć się nadmiaru ziemi. Po takim wstępnym namoczeniu korzenie są dokładnie myte w myjni bębnowej i szczotkarce. Następnie korzenie trafiają do myjni bębnowej MBL-1030, z której przenośnikami taśmowymi transportowane są do polerki oraz dalej na sortownicę rolkową RS-512HZ1. Przed zapakowaniem przesortowane korzenie buraka trafiają na stół selekcyjny, przy którym pracownicy ręcznie poprawiają ogławianie buraka. W przypadku marchwi czy pietruszki nie jest to konieczne.

Przygotowanie cebuli przebiega najszybciej, ponieważ z kosza przyjęciowego przechodzi ona tylko przez obcinacz szczypioru ONS-209. Na tym etapie usuwane są też luźne łuski. Następnie kierowana jest na sortownicę i dalej do pakowania.

Pakowanie na maszynach z KMK

Przesortowane warzywa są pakowane do różnych opakowań, zależnie od wymagań odbiorcy. Najczęściej warzywa są pakowane w worki raszlowe lub foliowe. W tym przypadku po sortowaniu kierowane są do wagi kombinacyjnej WK09. Po zważeniu trafiają do raszlownicy lub foliarki. Zapakowane warzywa w worki są ręcznie odbierane i również ręcznie układane na paletach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:

 

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl