yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościFunkcjonalna, polska linia technologiczna do warzyw

Funkcjonalna, polska linia technologiczna do warzyw

Wysokie oczekiwania sieci handlowych wymagają od producentów warzyw korzeniowych wyposażenia w linie technologiczną do mycia, sortowania, pakowania. Wszak konsument kupuje oczami. Zapakowany towar musi być pierwszej jakości.

W gospodarstwie Jana Podlewskiego w miejscowości Komorze Przybysławskie w Wielkopolsce znajduje się nowoczesna linia do mycia, sortowania i pakowania warzyw korzeniowych (marchwi, pietruszki, buraka i selera) oraz cebuli marki Pro-Vega.

Linia technologiczna – krok po kroku

Pierwszym elementem jest kosz przyjęciowy – RB-2060, do którego warzywa są wsypywane bezpośrednio z przyczepy ciągnikowej. Z kosza przyjęciowego korzenie buraka ćwikłowego kierowane są na tzw. separator naci SN-812. Właściciel gospodarstwa podkreślał, że to bardzo praktyczne urządzenie, ponieważ dzięki niemu już na tym etapie usuwanych jest sporo zanieczyszczeń, które utrudniałyby pracę kolejnych urządzeń w linii. Po usunięciu resztek liści korzenie trafiają do tzw. jacuzzi. Jest to zbiornik z wodą, w którym korzenie są moczone i dzięki temu już na tym etapie można pozbyć się nadmiaru ziemi. Po takim wstępnym namoczeniu korzenie są dokładnie myte w myjni bębnowej i szczotkarce. Następnie korzenie trafiają do myjni bębnowej MBL-1030, z której przenośnikami taśmowymi transportowane są do polerki oraz dalej na sortownicę rolkową RS-512HZ1. Przed zapakowaniem przesortowane korzenie buraka trafiają na stół selekcyjny, przy którym pracownicy ręcznie poprawiają ogławianie buraka. W przypadku marchwi czy pietruszki nie jest to konieczne.

Przygotowanie cebuli przebiega najszybciej, ponieważ z kosza przyjęciowego przechodzi ona tylko przez obcinacz szczypioru ONS-209. Na tym etapie usuwane są też luźne łuski. Następnie kierowana jest na sortownicę i dalej do pakowania.

Pakowanie na maszynach z KMK

Przesortowane warzywa są pakowane do różnych opakowań, zależnie od wymagań odbiorcy. Najczęściej warzywa są pakowane w worki raszlowe lub foliowe. W tym przypadku po sortowaniu kierowane są do wagi kombinacyjnej WK09. Po zważeniu trafiają do raszlownicy lub foliarki. Zapakowane warzywa w worki są ręcznie odbierane i również ręcznie układane na paletach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:

 

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl