AktualnościBakłażany w uprawie pod osłonami. Jak to wygląda w praktyce?

Bakłażany w uprawie pod osłonami. Jak to wygląda w praktyce? [VIDEO, ZDJĘCIA]

Kolonia Ulów… To właśnie w tym rejonie p. Przemysław Pająk, wraz ze swoją rodziną, prowadzi gospodarstwo ukierunkowane przede wszystkim na produkcję bakłażana, a także papryki. Tym razem skupimy się jednak na bakłażanie, gdyż jest to niszowa uprawa w Polsce i informacji na jej temat jest w sieci stosunkowo niewiele. A czy istnieje lepszy sposób, by poznać praktyczne wskazówki niż bezpośredni kontakt z producentem, który zajmuje się produkcją już niemal 30 lat? Odpowiedź nasuwa się sama…

Jak wskazuje gospodarz, początki nie należały do najłatwiejszych. Sama produkcja była już niemałym wyzwaniem i dopiero z czasem niektóre kwestie przestały być problemem. Dostęp do informacji na temat uprawy był bowiem ograniczony. Nikt ponadto nie wiedział czym tak naprawdę jest bakłażan i jak można go użyć. Rodzina p. Przemysława starała się stopniowo zapoznawać konsumentów z nowością, jednak konieczne przy sprzedaży było dołączenie kartki, na której wypisany był przepis.

Wraz z biegiem czasu zrezygnowano z owego rozwiązania, jednak nie oznacza to, że każdy zna warzywo, którym jest bakłażan. Wręcz przeciwnie… Niemniej, lata doświadczenia w produkcji, które skutkują jakością na najwyższym poziomie, pozwoliły rodzinie p. Przemysława na zmianę kierunków handlu. Uprzednio były to przede wszystkim lokalne rynki, natomiast aktualnie wyprodukowany towar trafia bezpośrednio do marketów w całym kraju, a jego część jest eksportowana.

Gospodarz rozpoczął tegoroczny sezon na początku maja, kiedy to rośliny trafiły do tuneli. Zaznacza, że niektórzy z producentów starają się przyspieszyć cały proces, jednak w jego opinii jest to błędna praktyka, gdyż negatywne czynniki, które występują w początkowej fazie wzrostu mogą mieć przełożenie na cały sezon. Tym razem nie obyło się jednak bez problemów, gdyż przymrozki dały odczuć się nawet w czerwcu. Mimo to, pierwsze plony cieszyły nasze oczy już w ubiegłym tygodniu.

W tym roku gospodarz zdecydował się na dwie odmiany, mianowicie Barcelona F1 oraz nowość Vanesa F1 z hodowli Semillas Fito (dystrybutorem w Polsce jest PNOS Ożarów Mazowiecki). Pierwsza z nich to znana nam już odmiana, która charakteryzuje się lekko wydłużonymi owocami o ciemnej barwie z połyskiem. Vanesa F1 ma względem niej krótsze międzywęźla. Wyróżnia ją bardzo dobre wyrównanie pod względem wielkości i barwy owoców. Co warto zaznaczyć, obydwie odmiany są przystosowane do produkcji w tunelach i nie posiadają kolców.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Vanesa F1:
Barcelona F1:

Tak jak wspominaliśmy, gospodarstwo p. Przemysława Pająka odwiedziliśmy w okresie pierwszych zbiorów. Towarzyszył nam Dariusz Kacprzak, specjalista z firmy PNOS Ożarów Mazowiecki, który niezwykle pozytywnie ocenił całe gospodarstwo, a także jakość uzyskanych plonów. Planujemy kolejną wizytę, aby pokazać Państwu zmiany, które nastąpią w roślinach na przestrzeni dwóch tygodni. Zapraszamy do zapoznania się z krótką wypowiedzią eksperta w poniższym filmie, a także po szczegółowe informacje do naszych czasopism, mianowicie „Warzywa” oraz „Szklarnie Tunele Osłony”.

zenox klucze nasadowe

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]