yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBakłażany w uprawie pod osłonami. Jak to wygląda w praktyce?

Bakłażany w uprawie pod osłonami. Jak to wygląda w praktyce? [VIDEO, ZDJĘCIA]

Kolonia Ulów… To właśnie w tym rejonie p. Przemysław Pająk, wraz ze swoją rodziną, prowadzi gospodarstwo ukierunkowane przede wszystkim na produkcję bakłażana, a także papryki. Tym razem skupimy się jednak na bakłażanie, gdyż jest to niszowa uprawa w Polsce i informacji na jej temat jest w sieci stosunkowo niewiele. A czy istnieje lepszy sposób, by poznać praktyczne wskazówki niż bezpośredni kontakt z producentem, który zajmuje się produkcją już niemal 30 lat? Odpowiedź nasuwa się sama…

Jak wskazuje gospodarz, początki nie należały do najłatwiejszych. Sama produkcja była już niemałym wyzwaniem i dopiero z czasem niektóre kwestie przestały być problemem. Dostęp do informacji na temat uprawy był bowiem ograniczony. Nikt ponadto nie wiedział czym tak naprawdę jest bakłażan i jak można go użyć. Rodzina p. Przemysława starała się stopniowo zapoznawać konsumentów z nowością, jednak konieczne przy sprzedaży było dołączenie kartki, na której wypisany był przepis.

Wraz z biegiem czasu zrezygnowano z owego rozwiązania, jednak nie oznacza to, że każdy zna warzywo, którym jest bakłażan. Wręcz przeciwnie… Niemniej, lata doświadczenia w produkcji, które skutkują jakością na najwyższym poziomie, pozwoliły rodzinie p. Przemysława na zmianę kierunków handlu. Uprzednio były to przede wszystkim lokalne rynki, natomiast aktualnie wyprodukowany towar trafia bezpośrednio do marketów w całym kraju, a jego część jest eksportowana.

Gospodarz rozpoczął tegoroczny sezon na początku maja, kiedy to rośliny trafiły do tuneli. Zaznacza, że niektórzy z producentów starają się przyspieszyć cały proces, jednak w jego opinii jest to błędna praktyka, gdyż negatywne czynniki, które występują w początkowej fazie wzrostu mogą mieć przełożenie na cały sezon. Tym razem nie obyło się jednak bez problemów, gdyż przymrozki dały odczuć się nawet w czerwcu. Mimo to, pierwsze plony cieszyły nasze oczy już w ubiegłym tygodniu.

W tym roku gospodarz zdecydował się na dwie odmiany, mianowicie Barcelona F1 oraz nowość Vanesa F1 z hodowli Semillas Fito (dystrybutorem w Polsce jest PNOS Ożarów Mazowiecki). Pierwsza z nich to znana nam już odmiana, która charakteryzuje się lekko wydłużonymi owocami o ciemnej barwie z połyskiem. Vanesa F1 ma względem niej krótsze międzywęźla. Wyróżnia ją bardzo dobre wyrównanie pod względem wielkości i barwy owoców. Co warto zaznaczyć, obydwie odmiany są przystosowane do produkcji w tunelach i nie posiadają kolców.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Vanesa F1:
Barcelona F1:

Tak jak wspominaliśmy, gospodarstwo p. Przemysława Pająka odwiedziliśmy w okresie pierwszych zbiorów. Towarzyszył nam Dariusz Kacprzak, specjalista z firmy PNOS Ożarów Mazowiecki, który niezwykle pozytywnie ocenił całe gospodarstwo, a także jakość uzyskanych plonów. Planujemy kolejną wizytę, aby pokazać Państwu zmiany, które nastąpią w roślinach na przestrzeni dwóch tygodni. Zapraszamy do zapoznania się z krótką wypowiedzią eksperta w poniższym filmie, a także po szczegółowe informacje do naszych czasopism, mianowicie „Warzywa” oraz „Szklarnie Tunele Osłony”.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl