Maluno – prezentacja mocnego malinowego

W gronach najczęściej były po 4 owoce. Fot. Andrzejewska

W poniedziałkowe, upalne popołudnie, tj. 26 sierpnia, firma Syngenta zaprosiła do gospodarstwa państwa Lucyny i Pawła Kopeć co Michałowa II k. Kalisza na pokaz pomidora malinowego Maluno F1. Tegoroczny sezon wegetacyjny zalicza się do bardzo trudnych pod względem pogodowym, co skutkuje różnymi problemami w uprawie pomidorów zwłaszcza malinowych. Plantatorzy mieli sporo zapytań dotyczących prowadzenia tej odmiany. Jak informowali właściciele gospodarstwa, w tym roku zdecydowali się po raz pierwszy na odmianę o owocach malinowych i są zadowoleni z wyboru. Podkreślali, że odmiana ta wymaga odpowiedniego podejścia, ale jeśli się ją odpowiednio prowadzi to odwdzięcza się wysokim plonem.

Po zwiedzaniu szklarni organizatorzy spotkania zaprosili do hotelu w Kaliszu, gdzie zaprezentowano szczegółowo wymagania tej odmiany i dyskutowano o jej najlepszym prowadzeniu. Gabriel Chojnacki, który jest nowym przedstawicielem firmy Syngenta w tym rejonie opowiedział o zaletach odmiany Maluno F1. Zaznaczył, że tworzy ona duże owoce przez cały sezon. Wyróżnia się odpornością na suchą zgniliznę owoców, porównywalną z odmianami pomidora o czerwonych owocach. Ponadto zaobserwowano, że nie występują na nich przebarwienia wywołane silną operacją słoneczną. Jest to odmiana o silnym wzroście, dlatego podczas prowadzenia zaleca się usuwanie o dwa liście więcej niż u standardowych odmian. Specjaliści z firmy Syngenta proponowali regulację gron do 4 owoców. Są one mięsiste, o jednorodnym malinowym kolorze. W czasie wzrostu odmiana ta wymaga aktywnego klimatu, tzn. częstego i silnego wietrzenia i w okresach chłodów jednoczesnego ogrzewania. Zalecana jest do uprawy w zagęszczeniu do 2,5 wierzchołków na m2.

Szczegółowe zalecenia w poszczególnych okresach wzrostu odmiany Maluno F1 omówił Marcin Grosner reprezentujący firmę Syngenta. Wyjaśniał, że rozsada tej odmiany jest krępa, co nie oznacza, że rośliny są niedorośnięte. W tym sezonie z rozsady posadzonej 5 grudnia pierwszy handlowy zbiór owoców był możliwy już ok. 20 lutego. Wyjaśniał, że odmiana wymaga odpowiedniego podlewania. Na początku uprawy konieczne jest zbudowanie odpowiednio rozwiniętego systemu korzeniowego. Jeśli wszystkie zalecenia są wykonywane terminowo, to odmiana ta nie nastręcza większy trudności w uprawie.

Tekst i fot. A. Andrzejewska

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności