yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościPierwsze w Polsce wielkopowierzchniowe oświetlenie w systemie FULL LED w uprawie pomidora...

Pierwsze w Polsce wielkopowierzchniowe oświetlenie w systemie FULL LED w uprawie pomidora malinowego

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting), światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalował oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 ha należącej do Gospodarstwa Ogrodniczego Łukasz Budyta, gdzie zamontowano moduły Philips GreenPower LED toplighting oraz moduły Philips GreenPower LED interlighting. Projekt elektryczny i prace instalacyjno-montażowe na projekcie zostały wykonane przy współpracy z firmą partnerską w zakresie Philips Horti LED – Lek/Habo.

Łukasz Budyta – właściciel gospodarstwa i Michał Szymczak z firmy Signify

Nowoczesne oświetlenie szklarni
Dzięki zastosowaniu sztucznego oświetlenia w szklarni, ogrodnicy mają możliwość całorocznej uprawy warzyw i owoców. Do tego celu gospodarstwa najczęściej wykorzystują wyładowcze lampy sodowe HPS, które są niezwykle energochłonne, a ich technologia bardzo odbiega od współczesnych standardów. Firma Signify proponuje producentom szklarniowym przejście na oświetlenie LED, które pozwoli im na zwiększenie wydajności upraw i ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Zastosowanie nowoczesnego oświetlenia GreenPower LED marki Philips otwiera nowe możliwości, które pozwolą zwiększyć jakość i wydajność upraw w systemie produkcji całorocznej.

Oświetlenie full LED
Oświetlenie Philips GreenPower LED

„Oświetlenie Philips GreenPower LED to nowatorskie podejście do całorocznej uprawy warzyw i owoców w szklarniach. Wychodzimy naprzeciw trendom i staramy się sprostać wymaganiom naszych partnerów biznesowych, a technologia doświetlania szklarni LED-ami znakomicie wpisuje się w proekologiczne podejście nowoczesnych gospodarstw.” – mówi Maciej Król, Ekspert Rozwoju Biznesu Horti LED C&EE w Signify.
Oświetlenie Philips GreenPower LED w porównaniu ze światłem HPS o mocy 1000W produkuje taką samą ilość światła zużywając o 40% mniej energii i wytwarzając przy tym niewiele ciepła radiacyjnego. Pozwala to ogrodnikom niezależnie od siebie sterować temperaturą i doświetlaniem, a tym samym – efektywniej kontrolować klimat panujący w szklarni. Wykorzystanie opraw LED może skrócić cykle wzrostu, zwiększyć plony i umożliwia lepsze wykorzystanie uprawowej przestrzeni. Nowoczesne oświetlenie zapewnia ekonomiczną i jednocześnie eko-przyjazną uprawę szklarniową.

Pomidory malinowe przez cały rok
Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta zajmuje się uprawą warzyw szklarniowych. W ramach Grupy Producenckiej VegaPOL utworzonej w roku 2003 koncentruje się na uprawie pomidora malinowego. Jako pierwsze w Polsce gospodarstwo wykorzystuje oświetlenie LED w szklarni w Piotrowicach koło Karczewa. Nowoczesne oprawy zostały zainstalowane na plantacji pomidorów malinowych o powierzchni 2 ha.
Plantacja została oświetlona w systemie FULL LED. Zaproponowane rozwiązanie Philips zapewnia pakiet światła na poziomie 140 μmol/s/m2 z modułów oświetlenia górnego (toplighting) oraz 60 μmol/s/m2 z modułów międzyrzędowych (interlighting) co pozwala na intensywną a jednocześnie energoefektywną – a więc ekologicznie przyjazną – uprawę w okresie zimowym.

Philips GreenPower LED toplighting
Philips GreenPower LED interlighting

„W projektowaniu oświetlenia naszej szklarni chcieliśmy maksymalnie ograniczyć zainstalowaną moc przyłącza przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu światła niezbędnego dla roślin. Oświetlenie LEDowe jest rozwiązaniem najmniej energochłonnym i jednocześnie – co dla nas równie istotne – najbardziej przyjaznym ekologicznie.” – mówi Łukasz Budyta, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego Łukasz Budyta.
Współpraca jest efektem testów przeprowadzonych w latach 2015-2017 w mikroszklarniach uczelni SGGW w Warszawie. Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta chciało powtórzyć rezultaty uprawy uzyskane na instalacji testowej na swojej własnej pełnowymiarowej szklarni produkcyjnej.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wsparcie ekspertów Signify
Połączenie wiedzy ogrodnika na temat uprawy warzyw i owoców z know-how Signify w zakresie oświetlenia zwiększa szansę na obfite plony i zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Producenci szklarniowi mogą skorzystać z posprzedażowego wsparcia specjalisty Signify ds. roślin, co stanowi wartość dodaną oferty Philips LED. Dzięki doświadczeniu w segmencie Horti oraz wiedzy w zakresie uprawy z LEDami eksperci prowadzą doradztwo, regularnie odwiedzając szklarnie oraz udzielając porad online.

Michał Szymczak Plant Specialist Horticulture LED Vegetables & Fruits

Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta położone jest w pobliżu Warszawy, co zapewnia łatwy bezpośredni dostęp do rynku zbytu. Pierwsze pomidory malinowe uprawiane pod oprawami LED-owymi Philips od firmy Signify trafiły do warszawskich sklepów już w tym sezonie zimowym.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl