Jak zmienia się branża rolnicza wraz z rozwojem technologii cyfrowej? Bezzałogowe ciągniki sterowane przez GPS; drony wykorzystywane do ochrony roślin – to nie jest science fiction, a przyszłość i coraz częściej teraźniejszość rolnictwa.
Badanie przeprowadzone wśród prawie 600 niemieckich rolników wykazało, że więcej niż jeden na dwóch korzysta obecnie z rozwiązań cyfrowych w celu optymalizacji swoich zbiorów. Ostra konkurencja regionalna i globalna, malejące dotacje, wyższe standardy jakości żywności, ochrona środowiska i rosnący popyt zmuszają rolników do wysokiej wydajności.
Niemiecki producent szparagów Heiner Bartels używa smartfona do obliczenia optymalnego czasu zbioru. Czujnik temperatury umieszczony w glebie przesyła na bieżąco informacje do systemu, który oblicza tempo wzrostu roślin i wyznacza optymalny termin zbiorów. Plantator może kontrolować te dane na swoim telefonie. System wskazuje także za ile dni w na początku danego sezonu wegetacyjnego rozpoczną się zbiory, co ułatwia ustalanie terminów dostaw z odbiorcami. Stała kontrola temperatury pozwala również optymalizację decyzji dotyczących np. zdejmowania dodatkowych tunelików foliowych stawianych nad wałami, wykorzystywanych do przyspieszania zbiorów, w sytuacjach kiedy gleba ulega już nadmiernemu nagrzaniu.


Przy wykonywaniu nowych nasadzeń wykorzystywany jest system GPS do automatycznego prowadzenia ciągnika, który umożliwia sadzenie karp w idealnie równych rzędach. Podczas sadzenia pod karpami rozciągany jest wąż grzewczy uniezależniający częściowo produkcję od warunków pogodowych.
źródło DW