yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDrony, roboty i czujniki połączone z aplikacjami na telefon to przyszłość rolnictwa

Drony, roboty i czujniki połączone z aplikacjami na telefon to przyszłość rolnictwa

Jak zmienia się branża rolnicza wraz z rozwojem technologii cyfrowej? Bezzałogowe ciągniki sterowane przez GPS; drony wykorzystywane do ochrony roślin – to nie jest science fiction, a przyszłość i coraz częściej teraźniejszość rolnictwa.

Badanie przeprowadzone wśród prawie 600 niemieckich rolników wykazało, że więcej niż jeden na dwóch korzysta obecnie z rozwiązań cyfrowych w celu optymalizacji swoich zbiorów. Ostra konkurencja regionalna i globalna, malejące dotacje, wyższe standardy jakości żywności, ochrona środowiska i rosnący popyt zmuszają rolników do wysokiej wydajności.

Niemiecki producent szparagów Heiner Bartels używa smartfona do obliczenia optymalnego czasu zbioru. Czujnik temperatury umieszczony w glebie przesyła na bieżąco informacje do systemu, który oblicza tempo wzrostu roślin i wyznacza optymalny termin zbiorów. Plantator może kontrolować te dane na swoim telefonie. System wskazuje także za ile dni w na początku danego sezonu wegetacyjnego rozpoczną się zbiory, co ułatwia ustalanie terminów dostaw z odbiorcami. Stała kontrola temperatury pozwala również optymalizację decyzji dotyczących np. zdejmowania dodatkowych tunelików foliowych stawianych nad wałami, wykorzystywanych do przyspieszania zbiorów, w sytuacjach kiedy gleba ulega już nadmiernemu nagrzaniu. 

fot. DW

Przy wykonywaniu nowych nasadzeń wykorzystywany jest system GPS do automatycznego prowadzenia ciągnika, który umożliwia sadzenie karp w idealnie równych rzędach. Podczas sadzenia pod karpami rozciągany jest wąż grzewczy uniezależniający częściowo produkcję od warunków pogodowych. 

źródło DW

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl