yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPowierzchnia uprawy bobu w Polsce. Ile wynosi w 2023 roku?

Powierzchnia uprawy bobu w Polsce. Ile wynosi w 2023 roku?

Tegoroczny sezon na bób dobiega ku końcowi. Na rynku pozostały ostatnie partie warzywa, natomiast jego ceny wzrastają. Tym razem skupimy się jednak na nieco innej kwestii, mianowicie powierzchni uprawy bobu w Polsce. Jaką popularnością cieszyło się warzywo wśród krajowych producentów w 2023 roku? 

Niezwykle popularne wśród konsumentów warzywo, czyli bób… Sezon w tym przypadku nie trwa długo. Okres produkcyjny zaczyna się wprawdzie znacznie wcześniej, jednak na rynku produkt pojawia się dopiero pod koniec maja i przeważnie znika w sierpniu. W aktualnym roku producenci zdecydowali się na produkcję owego warzywa na powierzchni 4 077,27 hektarów. Warto zaznaczyć, że wynik ten jest niższy względem dwóch poprzednich lat.

W 2022 roku powierzchnia uprawy bobu w Polsce wynosiła bowiem 4 526,51 hektarów, czyli o 449,24 hektarów więcej niż w roku bieżącym. Wynik ten nie jest jednak najwyższy. Największy obszar produkcji ARiMR odnotowała w 2021 roku. Wówczas krajowi producenci uprawiali bób na powierzchni 5 227,28 hektarów, czyli obszarze o 1 150,01 hektarów większym niż w 2023 roku i o 700,77 hektarów większym niż w 2022 roku.

Jedynym wyjątkiem w tym wszystkim jest 2020 rok. Wówczas powierzchnia uprawy bobu w Polsce obejmowała 3 068,73 hektarów. Wynik ten jest niższy o 1 008,54 hektarów względem roku bieżącego. Warto przy tym zaznaczyć, że powyższe dane pochodzą z ARiMR. Zostały one przygotowane w oparciu o deklarowaną przez producentów powierzchnię poszczególnych upraw w składanych wnioskach o płatności bezpośrednie.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl