yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRybitwy: ziemniaczany kryzys - sierpień 2020

Rybitwy: ziemniaczany kryzys – sierpień 2020

Na krakowskiej giełdzie Rybitwy od rana było mało producentów ziemniaka, głównie dlatego, że wielu z nich „zjechało” do domu z niesprzedanym wczoraj towarem. Jak twierdzą zgodnie: nie ma komu sprzedać. Aktualnie asortyment jest bardzo tani, a przecież jeszcze nie zaczął się główny zbiór.

Przed producentami ziemniaka trudny okres. Obecnie cena startowa za kilogram żółtego ziemniaka oscyluje na poziomie 6 zł/worek (15 kg), w dużym hurcie cena spada nawet do 4 zł/worek (15 kg) – czyli 0,26 zł/kg! Nieco droższe są ziemniaki w typie Bella Rosa – 7 zł/worek (15 kg). Jeszcze nie zaczął się główny zbiór ziemniaków, a sytuacja na rynku hurtowym tego warzywa jest fatalna. Sezon niskich cen ziemniaka rozpoczął się za wcześnie, na domiar złego, perspektywy nie są optymistyczne.

Ziemniaki
W ostatnim tygodniu sierpnia 2020 r. są niskie ceny ziemniaka, a przecież jeszcze nie zaczął się główny zbiór.

A jakie będą główne zbiory? W opinii producentów sezon nie zapowiada się rekordowy. Zimna wiosna oraz lokalne podtopienia latem nie sprzyjały uprawie tego warzywa. Jak twierdził jeden z producentów z Małopolski, w tym roku w jego gospodarstwie plon ziemniaka Denar oscyluje na poziomie ok. 20 t/ha, nieco lepiej wypada Soraya – 30 t/ha, są plony dużo niższe niż w latach ubiegłych. Zdaniem producenta, po cenie 25 groszy za kilogram ta uprawa jest nie opłacalna! A przecież główne zbiory są jeszcze przed nami…

Ziemniaki

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl