AktualnościSCORPION – jedno rozwiązanie na wiele problemów

SCORPION – jedno rozwiązanie na wiele problemów

Towarowa produkcja warzyw wymaga profesjonalnej ochrony roślin przed chorobami. Zmieniające się warunki pogodowe powodują, że presja niektórych patogenów jest coraz silniejsza i wymaga użycia właściwych preparatów, takich jak fungicyd Scorpion 325 SC, umożliwiający skuteczną ochronę wielu gatunków warzyw przed chorobami grzybowymi.

Patogeny grzybowe osłabiają rośliny, a w skrajnych przypadkach doprowadzają do ich całkowitego zamierania. Porażone rośliny nie są w stanie wydać wysokiego plonu.

Scorpion w cebuli

Choroby, które zagrażają cebuli to przede wszystkim alternarioza oraz stemphylium. Warto wiedzieć, że zdrowotność szczypioru cebuli oznacza wysoką asymilację, która przekłada się na wysoki plon. Dlatego trzeba chronić cebulę przed chorobami niszczącymi szczypior – takimi jak stemphylium i alternarioza. Skutecznym sposobem zabezpieczenia roślin przed tymi chorobami jest fungicyd Scorpion 325 SC. Preparat ten zawiera dwie substancje czynne azoksystrobinę oraz difenokonazol. Jest to środek o działaniu wgłębnym i układowym. W uprawie cebuli zalecany jest do stosowania od momentu wytworzenia zgrubień cebulowych do osiągnięcia 50% typowej średnicy cebul.

Alternarioza rozwija się na uszkodzonym szczypiorze.

Alternarioza objawia się na liściach cebuli w postaci brązowofioletowych plam, pokrytych aksamitnym nalotem grzybni z koncentrycznie rozmieszczonymi trzonkami konidialnymi. Występuje w okresach ciepłej i wilgotnej pogody. Może rozwijać się w szerokim zakresie temperatur wynoszącym od 6 do 32°C (optimum 21–23°C) i wilgotności powietrza 90%.

Natomiast Stemphylium vesicarium to patogen, który u cebuli powoduje zasychanie najstarszych liści od wewnętrznej strony. Obserwacje wskazują, że objawy tej choroby mogą pojawiać się wcześniej, niż alternarioza. Rozwój stemphylium najszybciej przebiega w temperaturze 18–25°C, ale do zakażenia może dojść już w temperaturze poniżej 10°C i wilgotności względnej powietrza na poziomie 85–90%. Wysoka wilgotność powietrza w nocy i suche, gorące powietrze w ciągu dnia sprzyjają chorobie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Objawy stemphylium na liściu cebuli.

Scorpion = zdrowy szczypior i wysoki plon cebuli

Scorpion w kapuście głowiastej

W uprawach kapusty głowiastej Scorpion ma zastosowanie w ochronie przede wszystkim przed czernią krzyżowych, ale też przed mączniakiem prawdziwym, suchą zgnilizną kapustnych, plamistością pierścieniową liści, szarą pleśnią i bielikiem krzyżowych. Preparat można stosować zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów chorób, od początku tworzenia główek do osiągnięcia przez nie pełnej wielkości i kształtu (BBCH 40–49). W uprawach kapusty przeznaczonych do bardzo długiego przechowywania specjaliści zalecają zabiegi tym preparatem na ok. 6 tygodni przed planowanym zbiorem główek. Jak podkreślają fungicyd ten, dzięki zawartości difenokonazolu, hamuje kiełkowanie zarodników grzybów, przez co ogranicza rozwijającą się infekcje. Zawartość azoksystrobiny hamuje transport elektrolitów w ramach oddychania mitochondrialnego patogenicznych grzybów, co skutecznie zatrzymuje rozwój patogenu i działa zapobiegawczo.

Należy pamiętać, że:

👉 czerń krzyżowych (alternarioza) – objawia się na dolnych, najstarszych liściach w postaci ciemnobrązowych lub czarnych plam, często otoczone żółtą obwódką. Do intensywnej infekcji roślin dochodzi w temperaturze 20–27°C i co najmniej pięciogodzinnym, stałym zwilżeniu roślin. Główki porażone przez tę chorobę gorzej się przechowują.
👉 sucha zgnilizna kapustnych – pojawia się w postaci jasnobrązowych, wklęsłych zmian, które stopniowo się powiększają. Na liściach tworzą się niepozorne, stopniowo powiększające się zielono-brązowe, jasnobrązowe lub białe plamy z brunatną obwódką.
👉 plamistość pierścieniowa liści kapusty – może pojawiać się na wszystkich nadziemnych częściach roślin, ale najczęściej występuje na starszych liściach. Są to jasnobrązowe plamy otoczone żółtą strefą, zwaną halo, często ograniczone nerwami, kanciaste, do 20 mm średnicy. Na powierzchni plam tworzą się charakterystyczne, drobne, koncentryczne pierścienie czarnych owocników zawierające znaczną liczbę zarodników. Porażone liście żółkną i przedwcześnie zamierają.
👉 mączniak prawdziwy krzyżowych – na porażonych liściach występuje charakterystyczny biały nalot, z czasem przebarwiający się na szaro. Zakażenie kapusty może zmniejszyć wielkość główek. Rozwojowi choroby sprzyja rosa i umiarkowane temperatury wynoszące 15–20°C.
👉 szara pleśń – na zainfekowanych główkach kapusty powstają brązowe, wodniste plamy. W warunkach wysokiej wilgotności powietrza oraz chłodnej pogody na plamach pojawia się szary pylisty nalot złożony z zarodników konidialnych. Zarodniki te dokonują kolejnych infekcji. Szara pleśń może rozwijać się na główkach podczas przechowywania.
👉 bielik krzyżowych – to choroba objawiająca się w postaci najpierw jasnozielonych, a później czerwonawych, nieco wzniesionych plam (pęcherzy) na górnej stronie liści, pędach i łodygach kwiatowych. W obrębie plam, po spodniej stronie liścia pojawiają się białe, błyszczące wzniesienia, z których uwalniane są zarodniki konidialne grzyba. Silne porażenie powoduje przedwczesne zamieranie i zasychanie liści.

Wysoka skuteczność przeciwko wielu chorobom kapust to główne zalety Scorpiona

Objawy szarej pleśni podczas przechowywania kapusty.

Scorpion w marchwi

Marchew narażona jest na wiele patogenów, które mogą doprowadzić do dużych strat w plonie. Do najgroźniejszych chorób naci marchwi należą mączniak prawdziwy baldaszkowatych oraz alternarioza naci marchwi. W ochronie marchwi przed tymi chorobami warto zastosować fungicyd Scorpion 325 SC. Środek można stosować zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Jest on zalecany do stosowania od momentu osiągnięcia przez korzeń średnicy powyżej 0,5 cm do pełnej wielkości, typowej dla odmiany.

Mączniak prawdziwy na marchwi pojawia się w postaci białomączystego nalotu na obu stronach blaszki liściowej, a później również na ogonkach liściowych. Biały nalot grzybni z czasem staje się szarobiały. Silnie porażona nać żółknie i obumiera. Sprawca mączniaka prawdziwego szybko rozwija się w pogodne i suche lato. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura, powyżej 20°C. Kiełkowanie zarodników może następować, gdy liście są zwilżone, ale trzeba pamiętać, że do infekcji może dojść już przy krótkotrwałym zwilżeniu np. podczas rosy.

Objawy mączniaka prawdziwego na marchwi.

Alternarioza naci najsilniej obserwowana jest w drugiej połowie lata i jesienią, na dolnych liściach, na których pojawiają się drobne, brunatno-czarne plamy. Stopniowo plamy stają się liczniejsze, powiększają się, a żółknięciu ulegają całe liście. Na źle chronionej plantacji marchwi silne porażenie blaszki liściowej powoduje przedwczesne zasychanie naci. Gdy plamy tworzą się na ogonkach liściowych, wtedy żółknięcie i zasychanie liści przebiega szybciej. Rozwojowi alternariozy naci marchwi sprzyja ciepła i wilgotna pogoda. Zakażenia zarodnikami konidialnymi mogą zachodzić już w temperaturze 8–10°C, ale szybciej proces ten przebiega, gdy temperatura wynosi powyżej 20°C. Najszybciej do zakażenia dochodzi w temperaturze 23–27°C. Do infekcji niezbędna jest wilgotność. Od infekcji do pojawienia się objawów upływa od 8 do 16 dni.

Alternarioza naci marchwi.

Scorpion skutecznie chroni przed mączniakiem prawdziwym baldaszkowatych, alternariozą naci marchwi, a także przed czarną zgnilizną marchwi.

Szerokie możliwości Scorpiona

Poza wymienionymi warzywami fungicyd Scorpion to skuteczne rozwiązanie w wielu innych uprawach np. warzyw kapustnych, takich jak: kalafior, brokuł, jarmuż, kapusta brukselska oraz kapusta pekińska. Chroni również uprawy ogórka, papryki i pomidora uprawiane w polu i pod osłonami. Scorpion to też wsparcie w uprawach: pora, czosnku, szalotki, cebuli siedmiolatki, szalotki przed alternariozą, rdzą pora i stemphylium. Fasolę i groch można chronić Scorpionem przed antraknozą, mączniakiem prawdziwym i zgorzelową plamistością grochu, a np. pasternak i pietruszkę – przed mączniakiem prawdziwym, zgnilizna twardzikową i szarą pleśnią. W etykiecie fungicydu Scorpion znajdują się również takie uprawy jak: chrzan pospolity, rzodkiewka, rzodkiew japońska, rzepa biała, rzepa czarna, brukiew jadalna, salsefia, topinambur, skorzonera, burak ćwikłowy, cykoria korzeniowa, seler naciowy i korzeniowy, szparag, melon, kawon, dynia olbrzymia jadalna, cukinia, kabaczek, patison, oberżyna, a także duża grupa sałat, głowiastych i liściowych, szpinaku i roślin zielarskich.

 

** Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl