• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWymagania pokarmowe kalafiora

Wymagania pokarmowe kalafiora

Warzywa kapustne należą do roślin o wysokich wymaganiach pokarmowych, zarówno w stosunku do makro-, jak i mikroskładników, szczególnie w okresie wzrostu oraz formowania główek. Kalafior charakteryzuje się dużymi potrzebami pokarmowymi, a tym samym wysokimi potrzebami nawozowymi, co wiąże się z szybkim wzrostem roślin w krótkim czasie. 

W uprawie kalafiora późnego optymalne zawartości składników pokarmowych w glebie powinny kształtować się następująco: azot 120–135 mg/dm3, fosfor 60–70 mg/dm3, potas 190–220 mg/dm3, magnez 65–75 mg/dm3 oraz wapń 1000–1500 mg/dm3. Na wyprodukowanie 25 t róż (przy całkowitej masie rośliny ok. 100 t) kalafior późny z powierzchni 1 ha pobiera 320 kg N, 110 kg P2O5, 400 kg K2O i 23 kg MgO.

Ważnym składnikiem pokarmowym w uprawie kalafiora jest również potas, natomiast zapotrzebowanie rośliny na fosfor jest zdecydowanie niższe. Pod uprawę na zbiór jesienny nawozy fosforowe i potasowe należy zastosować w całości na kilka do kilkunastu dni przed sadzeniem kalafiora. Makroskładniki można aplikować zarówno w postaci nawozów pojedynczych, takich jak: saletrzak, mocznik, saletra amonowa, superfosfaty, sól potasowa czy siarczan potasu, jak i nawozów wieloskładnikowych. 

Dokarmianie dolistne kalafiora 

W uprawie kalafiora składniki pokarmowe mogą być aplikowane dolistnie w sytuacji konieczności pobudzenia roślin do wzrostu, bądź też w przypadku osłabionego pobierania pierwiastków przez system korzeniowy, jak również w momencie widocznych objawów niedoboru składnika pokarmowego. Do aplikacji pozakorzeniowej może być wykorzystana saletra wapniowa, mocznik lub też dolistne nawozy wieloskładnikowe. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W okresie wegetacji roślin kapustnych mogą występować niedobory mikroskładników, które prowadzą do poważnych chorób fizjologicznych. Kalafior wykazuje wrażliwość szczególnie na niedobór molibdenu i boru. Molibden warunkuje wzrost roślin i parametry jakościowe róż. Niedobór tego mikroskładnika może doprowadzić do „biczykowatości liści”, objawiającej się redukcją blaszek liściowych po obu stronach nerwu, a w skrajnej sytuacji do wytworzenia tylko skróconego nerwu głównego, wyglądem podobnego do biczyka. Przy deficycie tego pierwiastka dochodzi do tworzenia luźnych niehandlowych róż, a przy silnym niedoborze – do zamierania pąków wzrostu, co skutkuje niewytwarzaniem się róż. W celu uzupełnienia molibdenu w roślinach kalafiora zalecane jest podlanie rozsady 0,1-proc. roztworem molibdenianu amonu, bądź też molibdenianu sodu na tydzień przed sadzeniem rozsady. Dodatkowo można stosować dokarmianie dolistne nawozami wieloskładnikowymi lub molibdenowymi. 

 

W uprawie kalafiora składniki pokarmowe mogą być aplikowane dolistnie w sytuacji konieczności pobudzenia roślin do wzrostu, bądź też w przypadku osłabionego pobierania pierwiastków przez system korzeniowy

W przypadku niedoboru boru może dochodzić do brunatnienia róż oraz powstawania pustych przestrzeni w głąbach, które są otoczone zbrązowiałą tkanką. W celu uzupełnienia zawartości boru w roślinach można stosować nawozy wzbogacone borem oraz nawozy wieloskładnikowe z mikroelementami czy boraks. Przy niedoborze manganu dochodzi do osłabionego wzrostu roślin oraz marmurkowatego wyglądu liści – chlorozy przestrzeni pomiędzy nerwami blaszek liściowych. W późniejszym okresie pojawiają się zmiany nekrotyczne. Z kolei objawem niedoboru miedzi są chlorozy, połączone z zasychaniem brzegów liści starszych oraz osłabionym wzrostem roślin, które przybierają zwiędły wygląd. 

Kalafior tworzy w stosunkowo krótkim czasie dużą masę nadziemną liści i róż, dlatego też stosowane jest wysokie nawożenie azotowe przedwegetacyjne i pogłówne, przy czym zarówno niedobór, jak i nadmiar tego składnika pokarmowego niekorzystnie wpływa na jakość handlową i konsumpcyjną róż. 

Autor: dr hab. Marzena S. Brodowska, prof. UP w Lublinie 
współpraca Plantpress 

Fragment artykułu pochodzi z archiwalnego wydania czasopisma “Warzywa” 6/2021

Zostań naszym PRENUMERATOREM. Kup prenumeratę “WARZYW” w naszym sklepie internetowym. TUTAJ LINK > www.plantpress.pl


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl