yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościZbiory warzyw w Polsce oraz UE. Ile zbiorą rolnicy w 2023 roku?

Zbiory warzyw w Polsce oraz UE. Ile zbiorą rolnicy w 2023 roku?

Tegoroczne zbiory warzyw gruntowych oraz ziemniaków w Polsce, według GUS, zmaleją względem poprzedniego sezonu. Wynika to z niekorzystnych warunków, z którymi zmagali się rolnicy. Jak z kolei sytuacja wygląda w innych krajach?

Zbiory warzyw gruntowych w Polsce i UE

– Według GUS, tegoroczne zbiory warzyw gruntowych zmaleją o 3% r/r do ok. 3,8 mln t, z uwagi na ogół niekorzystne uwarunkowania pogodowe, m.in. suszę. Poprawa warunków uprawowych w sierpniu mogła pozytywnie oddziaływać na produkcję warzyw odmian późnych – wskazuje Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego.

Niepewnością jest sytuacja w pozostałych krajach, która w sezonie 2022/23 istotnie oddziaływała na rynek w Polsce (spadki zbiorów spowodowały, że ceny warzyw wzrosły, mimo że produkcja w Polsce była wyższa r/r). W tym roku na ogół warunki do uprawy warzyw w UE nie były sprzyjające m.in. z uwagi na suszę w niektórych obszarach. KE szacuje, że tegoroczne zbiory pomidorów ogółem w UE ukształtowały się na poziomie o 4,1% wyższym niż przed rokiem, choć nadal o ponad 10% niższym niż w 2021.

Zbiory ziemniaków w Polsce i UE

Według GUS znacząco, bo o 9% r/r, obniżą się zbiory ziemniaków w Polsce do rekordowo niskiego poziomu 5,5 mln t, po ok. 15-proc. spadku produkcji w 2022. Negatywnie na tegoroczne plonowanie wpływał niedobór opadów od maja do lipca. Jednocześnie sytuacja podażowa w innych krajach UE może być lepsza. Według NEPG (North-Eastern European Potato Growers) tegoroczne zbiory ziemniaków w Belgii, Francji, Holandii i Niemczech (ok. 60% udziału w unijnej produkcji) wzrosnąć mogą o 1,3 mln t r/r (+6%) do 23 mln t.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych PKO Bank Polski

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl