• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWymagania pokarmowe brokułów

Wymagania pokarmowe brokułów

Brokuły, podobnie jak inne rośliny kapustowate, mają wysokie wymagania pokarmowe i nawozowe. Wynika to głównie z szybkiego tempa ich wzrostu i rozwoju oraz wytwarzania dużej masy nadziemnej. 

Wymagania brokułu 

🥦 W uprawie brokułów zalecany odczyn gleby mieści się w przedziale od 6,5 do 7,0. Przy pH niższym niż 6,0 konieczne jest wapnowanie gleby, wykonane najpóźniej późnym latem lub jesienią w roku poprzedzającym uprawę. Brokuł, podobnie jak inne rośliny kapustowate, ma wysokie wymagania pokarmowe i nawozowe, co wynika głównie z szybkiego tempa wzrostu i rozwoju, jak również z wytwarzania dużej masy nadziemnej.  

🥦 Wymagania pokarmowe brokułów zbliżone są do wymagań kalafiorów, jednak potrzebują one na ogół większych dawek azotu. W uprawie tej rośliny, w celu ograniczenia nawożenia mineralnego, zalecane jest stosowanie nawożenia organicznego w postaci obornika w dawce 30–40 t/ha w ilości nie przekraczającej 170 kg N/ha, kompostu w ilości 50–60 t/ha lub nawozów zielonych czy słomy. Nawożenie mineralne, należy prowadzić w oparciu o wyniki analizy gleby i wynosić powinno: 200–300 kg N/ha, 80–100 kg P2O5/ha i 180–200 kg K2O/ha.

🥦 Nawożenie fosforowe i potasowe zastosować należy przed sadzeniem brokułu, przy czym połowę dawki fosforu i potasu należy zastosować jesienią, a drugą połowę wiosną. Przed sadzeniem rozsady zalecana jest aplikacja 1/3 całkowitej dawki azotu. Pozostałą część azotu należy zastosować w dwóch równych dawkach po 2 i 4 tygodniach po posadzeniu rozsady. Jedynie w przypadku gleb zasobnych zalecane jest zastosowanie całej pogłównej dawki azotu po upływie około 3–4 tygodni od posadzenia rozsady. Z nawozów fosforowych w uprawie tego gatunku dobrze sprawdza się superfosfat potrójny, a z potasowych – 60% sól potasowa. Jako źródło azotu przed sadzeniem stosowany może być saletrzak, a do nawożenia pogłównego – saletra amonowa. W uprawie brokułu zalecana jest aplikacja magnezu, na przykład w postaci siarczanu magnezu, który należy stosować bezpośrednio przed sadzeniem rozsady. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

🥦 Z mikroelementów w uprawie brokułu ważną rolę odgrywają molibden i bor. Niedobór boru objawia się wodnistymi plamami na różach oraz powstawaniem pustych przestrzeni w łodygach. Brokuł, podobnie jak kalafior bardzo silnie reaguje na brak molibdenu. Dochodzi wówczas do redukcji blaszek liściowych po obu stronach nerwu głównego, a w skrajnych przypadkach do zaniku blaszki liściowej, w wyniku czego pozostaje tylko skrócony nerw główny.

dr hab. Marzena S. Brodowska, prof. UP w Lublinie 

Fragment artykułu pochodzi z kwietniowego wydania miesięcznika “Warzywa” 4/2022


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl