yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCebula rośnie w siłę. Aktualne ceny na rynku w Broniszach

Cebula rośnie w siłę. Aktualne ceny na rynku w Broniszach [30.12.2022]

Cebula już od dość długiego czasu zapewnia producentom nieco bardziej atrakcyjne wynagrodzenie. Na rynku występuje co prawda konkurencyjne warzywo z zagranicy, niemniej, nie przeszkodziło to polskim producentom w uzyskaniu wyższych cen. Jak przedstawiają się aktualnie?

Warunki tyczące się produkcji i przechowywania warzyw wciąż pozostają wyjątkowo niekorzystne. Opłacalność jest więc uzależniona od uzyskiwanego przez producentów wynagrodzenia. W przypadku wielu warzyw ceny co prawda są wyższe, niemniej, wzrost ten jest dość niski w porównaniu do wzrostu, który mogliśmy zaobserwować chociażby w przypadku nawozów. Wśród wszystkich warzyw możemy jednak wyróżnić cebulę, która w ostatnim czasie umacnia swoją pozycję na rynku.

Jak więc przedstawia się sytuacja w przypadku krajowej cebuli? Tak jak wspominaliśmy, ostatnie dni przyniosły wzrost cen warzywa. W sprzedaży detalicznej stawki za cebulę w dużym kalibrze dochodzą do 40,00 zł za 15 kilogramowy worek, co w przeliczeniu na kilogram daje nam 2,66 zł. Warto zauważyć, że uprzednio mogliśmy mówić o cenach rzędu 33,00-34,00 zł za worek. Zjawisko to jest niezwykle ważne dla producentów, oczywiście na wzgląd negatywnych czynników tyczących się produkcji i przechowywania.

Wspominaliśmy również, że w przypadku pozostałych warzyw wzrost względem tego samego okresu w roku ubiegłym nie jest aż tak zauważany. Ile więc wynosi w przypadku cebuli? Spoglądając na dane z poprzedniego sezonu, warzywo okazuje się droższe o 84%. Idąc dalej… Wzrost cen jest oczywiście zauważalny również w przypadku pozostałych rodzajów cebul. Stawki zwiększyły się adekwatnie do zmian tyczących się cebuli białej. W ramach przykładu… Cebula czerwona, za którą uprzednio producenci mogli uzyskać wynagrodzenie rzędu 2,80-3,00 zł za kilogram, aktualnie osiąga pułap 3,50 zł.

Omawiając sytuację na rynku należy jednak pamiętać o konkurencyjnym produkcie z zagranicy, który występuje w dość zauważalnej ilości. Mowa o cebuli pochodzącej z Holandii. Stawki w tym przypadku, jeśli chodzi o duży hurt, kształtują się na poziomie 36,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 2,40 zł za kilogram. Obecność importu nie ograniczyła jednak możliwości krajowych producentów, którzy na ten moment mogą zyskać nieco wyższe wynagrodzenie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Niemniej… Warto pamiętać, że import owego warzywa z Holandii jest niestety dość znaczący, co ukazują dane statystyczne przedstawiane przez Eurostat. Analizę rynku pod tym kątem znajdą Państwo pod linkiem zamieszczonym TUTAJ.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl