yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCzy aktualne ceny pomidorów są w stanie zapewnić ciągłość produkcji?

Czy aktualne ceny pomidorów są w stanie zapewnić ciągłość produkcji? [05.10.2022]

Wraz z biegiem czasu ceny pomidorów na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach stały się nieco bardziej korzystne. Koszty produkcji są jednak bardzo wysokie, a dostępność koniecznych surowców pozostawia wiele do życzenia. Tak więc… Czy aktualne ceny pozwolą producentom na kontynuowanie produkcji w przyszłych latach?

Koszty produkcji… Niejednokrotnie poruszany temat, jednak nie sposób o nim nie mówić. Tyczy się w szczególności tych, którzy swoje uprawy prowadzą w szklarniach. Ciągnie to za sobą ogromne nakłady pieniędzy. Począwszy od kosztów ogólnych, do których zaliczają się nawozy, środki ochrony roślin, maty uprawowe i wiele, wiele innych… Kończąc na kosztach ogrzewania, co w obecnej chwili zdaje się być jedną z najbardziej odczuwalnych kwestii.

Miał węglowy, zazwyczaj wykorzystywany w uprawach szklarniowych, drożeje z każdą chwilą. Dostępność surowca również pozostawia wiele do życzenia. Co prawda zapowiedziano wsparcie dla rolników, do których trafić ma 600 tys. ton owego paliwa, jednak i to nie jest gwarancją utrzymania produkcji na tym samym poziomie. Istotną kwestią pozostają bowiem ceny zaoferowanego surowca, które w połączeniu z pozostałymi kosztami mogą okazać się niezwykle trudne do zaakceptowania.

Tak więc.. Omawiając ceny, które producenci uzyskują w ramach wynagrodzenia, należy brać pod uwagę powyższe czynniki. Nie można także zapomnieć, że przez dość długi okres stawki były na bardzo niskim poziomie. Wszystko to spowodowało, że wielu rolników poważnie zastanawia się nad wstrzymaniem produkcji lub co gorsza… Nie jest w stanie jej utrzymać. Nie wspominając o producentach, którzy nie byli w stanie spłacać rosnących rat kredytów na czas, przez co ich własnością zainteresowali się komornicy…

Wszystko to sprowadza się do tego, że aktualne ceny są zdecydowanie zbyt niskie. Co prawda na przestrzeni miesiąca wzrosły trzykrotnie, jednak to wciąż zbyt mało. Na podwarszawskim rynku w Broniszach rolnicy mogą bowiem oczekiwać stawek rzędu 6,00 zł za kilogram w hurcie. Mowa zarówno o pomidorach czerwonych, jak i malinowych. W ramach porównania 5 października 2021 roku stawki kształtowały się w granicach 4,50 zł. Różnica 25% w obliczu niezwykle trudnych warunków jest jednak, tak jak wspominaliśmy, bardzo mało znacząca.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto wspomnieć, że produkt najwyższej klasy pozwala uzyskać nieco lepsze ceny. W przypadku pomidorów malinowych cena u hurtowników oscyluje na poziomie 48,00 zł za 6 kilogramowy karton, czyli 8,00 zł za kilogram. Idąc za tym, producenci są w stanie uzyskać około 44,00-45,00 zł za karton (7,33-7,50 zł za kilogram) wysokiej jakości produktu.

Natomiast w przypadku pomidorów gruntowych rolnicy mogą się aktualnie spodziewać cen na poziomie 35,00-40,00 zł za 18 kilogramową skrzynkę. W przeliczeniu na jeden kilogram otrzymujemy więc ceny w granicach 1,94-2,22 zł. Wyższy przedział cenowy tyczy się oczywiście grubszych sztuk bez widocznych wad. Warto także zauważyć, że ilość pomidorów gruntowych znacząco się zmniejszyła, co może świadczyć o tym, że sezon w wielu przypadkach dobiega ku końcowi.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl