yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościHandel pomidorami. Które kraje eksportują najwięcej pomidorów?

Handel pomidorami. Które kraje eksportują najwięcej pomidorów?

Rosnące koszty produkcji to zmartwienie każdego z nas. Logicznym jest, że wraz z nimi powinny rosnąć nasze zarobki, niemniej, niestety nie wygląda to tak pięknie. Po części przyczynia się do tego dość wysoka konkurencja pochodząca z zagranicy. Import znacząco wpływa na ceny krajowych warzyw, gdyż zwiększona podaż uniemożliwia uzyskanie większych stawek już na początku sezonu, gdy te powinny być znacznie wyższe. Jak więc wygląda wymiana pomiędzy poszczególnymi krajami?

Tańsze produkty z zagranicy często przyczyniają się do problemów krajowych producentów. Podczas, gdy do popularnych sieci trafiają warzywa z zagranicy, rolnicy stoją na rynkach po kilkanaście godzin mając duży problem, by sprzedać wyprodukowany przez siebie produkt. Często obniża to cenę, gdyż towar nie może czekać w nieskończoność. Co warto wspomnieć, zdarza się, że nawet mimo wysokiej podaży krajowych warzyw, na półkach zobaczymy produkty pochodzące z zagranicy.

Przyjrzyjmy się więc jak kształtuje się eksport pomidorów, który trafia m.in. do Polski. Które kraje są w czołówce eksporterów? Jednym z nich jest Holandia, która eksportuje 12,02% pomidorów na świecie. W 2021 roku wyeksportowała 396,55 milionów kilogramów do Niemiec, 142,76 do Wielkiej Brytanii, 58,93 do Polski, 58,63 do Szwecji i 41,85 do Włoch.

Kolejnym krajem jest Hiszpania, która odpowiada za 8,53% światowego eksportu i wyeksportowała w 2021 roku 187,23 milionów kilogramów do Niemiec, 100,18 do Francji, 71,52 do Holandii i 70,73 do Wielkiej Brytanii. Do Polski trafiło natomiast 48,93 milionów kilogramów, co umiejscawia nas na 5 pozycji wśród odbiorców hiszpańskiego produktu.

Mówiąc natomiast o pomidorach z Maroka – 8,10% światowego eksportu, Polska nie znalazła się wśród największych odbiorców w 2021 roku. Głównym celem eksporterów była natomiast Francja, gdzie dostarczono 334,42 milionów kilogramów. Drugim, znacznie mniejszym w porównaniu do poprzednika, okazała się Wielka Brytania z 104,74 milionami kilogramów a następnie Hiszpania z wynikiem 58,36, Holandia z 56,07 i Mauretania z 29,63.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: hortoinfo.es

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl