Startują protesty rolników. W których województwach będą blokady?

źródło: solidarnoscri.pl

Trudna sytuacja rolników zmusiła do zbiorowych protestów w kilku województwach w Polsce. Akcja protestacyjna dotyczy napływu dużej ilości zbóż z Ukrainy. 

Najpierw granice z Ukrainą zablokuje stowarzyszenie “Oszukana Wieś”, a dzień później na drogi w woj. zachodniopomorskim wyjedzie rolnicza Solidarność.

Rolnicy domagają się nałożenia cła na importowane z Ukrainy zboże. Postulaty dotyczą także m.in. wprowadzenia dla eksporterów dopłat do eksportu ziarna pszenicy, kukurydzy, rzepaku, którymi, jak twierdzą manifestujący, są obecnie zasypane polskie magazyny skupu.

Dziś (2.02.2023 r.) o godz. 10.00. rolnicy ze stowarzyszenia Oszukana Wieś rozpoczęli 24-godzinną blokadę granic z Ukrainą w woj. lubelskim w miejscowościach Okopy (Dorohusk) i Lubycza Królewska, w woj. podkarpackim w Korczowej i Medyce oraz w woj. świętokrzyskim przy jednym z terminali zbożowych. Protest będzie polegać na zablokowaniu ruchu ciężarówek.

Policja ostrzega przed utrudnieniami w ruchu. Apelujemy do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności w tym czasie, a także o stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy. Naszym zadaniem będzie zapobieganie incydentom, które mogłyby zakłócić porządek publiczny i ten w ruchu drogowym – zapewnia komisarz Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Według danych publikowanych przez Sparks w terminie od 1 lipca 2022 r. do 31.01.2023 r. import pszenicy z krajów poza UE wyniósł ok. 601 tys ton, z kolei kukurydzy ok. 1 272 tys. W tym okresie eksport tych surowców wyniósł 1 385 tys. ton (pszenica) i 147 tys. ton (kukurydzy).

źródło: za Sparks, radio lublin.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności