Wyższe ceny kapusty nie zdołały się utrzymać [26.04.2023]

W ubiegłym tygodniu na rynku w Broniszach zaobserwowaliśmy wzrost cen kapusty białej, które przez większość sezonu utrzymywały się na niemal niezmiennym poziomie. Pozytywny trend nie zdołał się jednak utrzymać i w stosunkowo krótkim czasie stawki powróciły niestety do poprzedniego poziomu.

W ubiegłym tygodniu na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach odnotowano trend, który wzbudził w producentach kapusty nadzieję na uzyskanie nieco wyższego wynagrodzenia. Wynagrodzenia, które umożliwiłoby im pokrycie dodatkowych nakładów, które wynikały z wysokich cen nawozów, środków ochrony roślin, paliwa rolniczego i wielu innych surowców wykorzystywanych przy produkcji.

Wówczas stawki wzrosły do poziomu 1,80-1,90 zł za kilogram. Zjawisko było niezwykle pozytywne, jednak tylko chwilowe, a ceny powróciły do obserwowanego wcześniej pułapu. Na ten moment krajowi producenci, którzy oferują białą kapustę na rynku w Broniszach, mogą spodziewać się wynagrodzenia na poziomie 1,30-1,50 zł za kilogram. W przypadku kapusty czerwonej sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Uprzednie wzrosty zdołały się utrzymać, przez co producenci uzyskują aktualnie 3,00-3,50 zł za kilogram.

W tym wszystkim warto zaznaczyć, że sytuacja najprawdopodobniej niestety nie ulegnie już znaczącym zmianom. Wchodzimy bowiem w okres, w którym na rynku pojawia się coraz większa ilość krajowych nowalijek. To w ich stronę zwrócone są właśnie oczy konsumentów. Wśród ofert pojawi się niebawem także młoda kapusta. Obecność młodego warzywa znajdzie natomiast odzwierciedlenie w popycie na ubiegłoroczny produkt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności