Zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. Gorąca dyskusja w Sejmie

Ciagnik-na-polu-orka

Wydawać by się mogło, że ten projekt przejdzie bez żadnych komplikacji. A jednak.. Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, nad którym pracowały sejmowe komisje finansów publicznych oraz rolnictwa i rozwoju wsi.

Jej głównym celem jest zwiększenie limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie zużywanego oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 ha upraw rolnych ze 100 l do 110 l oraz limitu zużycia oleju napędowego na jedną dużą jednostkę przeliczeniową bydła z 30 l do 40 l w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu lub hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji – relacjonował poseł sprawozdawca Jerzy Małecki (PiS).

Galopujące koszty produkcji

Tymczasem opozycja – Anna Wojciechowska z KO – zgłosiła poprawkę zwiększającą limity ze 100 l do 150 l oraz z 30 do 60 l, uzasadniając ją rosnącą inflacją.

Również Jan Szopiński (Lewica) podkreślał, że rosną koszty produkcji rolnej, a tym samym ceny żywności, co najbardziej uderza w osoby ubogie. Zauważył, że proponowane zmiany zapewnią realne wsparcie dla gospodarstw rolnych i poprawią konkurencyjność polskiego rolnictwa.

Nowa ustawa nie rozwiąże problemów polskiego rolnictwa, a przyjęte limity są zbyt niskie. Zwracam uwagę na podwyżkę cen nawozów czy energii, produkcja rolna staje się nieopłacalna – Zbigniew Ziejewski (Klub Parlamentarny Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści) Krytykował on, że nowela wydłuża okres na zwrot akcyzy rolnikom z 14 dni do 60 dni. Zadeklarował, iż mimo tych zastrzeżeń KP poprze projekt.

Podczas debaty wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik podkreślał, że projekt zwiększa – a nie zmniejsza – limity paliwa rolniczego, od którego przysługuje zwrot akcyzy. Wskazał, że to obecny rząd wprowadził dopłaty do paliwa rolniczego. Zaznaczył, że sytuacja jest monitorowana i jeśli będzie taka potrzeba, limity będą jeszcze podniesione.

Źródło: SEJM RP

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności