yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDopłaty do nawozów 2023. Co z terminem naboru wniosków? Ilu rolników ubiega...

Dopłaty do nawozów 2023. Co z terminem naboru wniosków? Ilu rolników ubiega się o wsparcie?

Termin naboru wniosków o dopłaty do nawozów w 2023 roku został wydłużony. Zmianie uległ również okres, w którym rolnicy mogli dokonać zakupu surowca. Warto jednak zaznaczyć, że dotychczas Polska nie uzyskała zgody na owe działania ze strony KE. Tymczasem, poprzedni termin naboru wniosków upływa wraz z dniem dzisiejszym.

Jaki jest termin składania wniosków o dopłaty do nawozów w 2023 roku?

Wnioski mogą być dostarczane bezpośrednio do placówek, przekazywane za pośrednictwem platformy ePUAP bądź usługi mObywatel (na stronie gov.pl) i wysyłane rejestrowaną przesyłką pocztową. Czas na złożenie dokumentów mija 31 lipca 2023 r., czyli ponad dwa tygodnie później niż pierwotnie zakładano. Natomiast w przypadku platformy ePUAP, mObywatel i rejestrowanej przesyłki pocztowej pod uwagę będzie brany dzień nadania dokumentów.

Jaką datę musimy mieć na fakturze?

Pomoc jest przeznaczona na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez dokonanych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r. Co istotne, podmiot sprzedający powinien prowadzić działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów, a rolnik musi dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające transakcję.

Nowe terminy wymagają zgody KE

Warto zauważyć, że zmiany ogłoszone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa podczas minionego briefingu prasowego wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej. W ramach przypomnienia, uprzednio ostatnim dniem na złożenie wniosku miał być 14 lipca, natomiast datą graniczną zakupu nawozów był 31 marca 2023 r. Wnioski będą jednak przyjmowane dalej, a decyzję KE traktuje się na ten moment jako formalność.

Mamy nadzieję, że nie czeka tutaj na nas przykra niespodzianka…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Ilu rolników złożyło wniosek o dopłaty do 14 lipca?

Do tej pory do ARiMR wpłynęły wnioski o dopłaty do nawozów od blisko 285 tys. rolników. Najwięcej odnotowano ich na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce.

Jak ustala się kwotę dopłat do nawozów w 2023 roku?

Do wyliczenia wysokości wsparcia stosuje się specjalny dwustopniowy algorytm. Po pierwsze, deklarowaną przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchnię upraw rolnych (nie większą niż 300 ha) mnoży się przez 500 zł (w przypadku upraw rolnych) bądź 250 zł (w przypadku łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 za realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, w ramach których obowiązuje całkowity zakaz nawożenia).

Po drugie, ustala się iloczyn liczby ton nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) i różnicy pomiędzy ceną za tonę tych nawozów zakupionych w określonym przepisami przedziale czasowym a średnią ceną danego typu nawozu mineralnego ogłoszoną w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Otrzymane wyniki porównuje się, a mniejsza z otrzymanych kwot jest tą, którą otrzyma rolnik. Tak będzie, jeśli zapotrzebowanie, które wyniknie ze złożonych wniosków, wyniesie nie więcej niż 4,7 mld zł. W innym przypadku zastosowany zostanie współczynnik korygujący.

Źródło: ARiMR

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl