Zdjęcia geotagowane to problem. Jak go rozwiązać?

Dokumentowanie zabiegów realizowanych w ramach ekoschematów wiąże się z wykonaniem zdjęcia geotagowanego. Wprawdzie w 2023 roku obowiązek ten został zniesiony, jednak ponownie powróci w przyszłych latach. Niestety, nie wszyscy producenci będą mieli możliwość dopełnienia formalności poprzez wykonanie owej fotografii. Czy istnieje rozwiązanie owej kwestii?

Jak informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych… Rolnicy, którzy chcieliby stosować praktykę „wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji” oraz „stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo” w ramach rolnictwa węglowego, muszą przesłać za pomocą aplikacji udostępnionej przez ARiMR zdjęcia geotagowane dokumentujące wykonanie zabiegów.

Jedynie w 2023 roku możliwe jest odstępstwo dla rolników, którzy nie mogą spełnić warunku, czyli przesłać zdjęcia. W takiej sytuacji rolnik na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej musi złożyć kierownikowi biura powiatowego Agencji oświadczenie o wykonaniu praktyki oraz prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych, zawierający co najmniej: nr działki ewidencyjnej, wielkość powierzchni, datę wykonania zabiegu i rodzaj wykonanego zabiegu.

Zdaniem samorządu rolniczego w kolejnych latach nie wszyscy rolnicy będą mogli przesyłać zdjęcia geotagowane ze względu na brak zasięgu sieci, a także nie wszyscy rolnicy posiadają odpowiednie urządzenia elektroniczne do wykonywania takich zdjęć. Przedstawiając powyższe Zarząd KRIR wnioskuje o wprowadzenie możliwości przedstawienia w ARiMR oświadczeń lub zdjęć geotagowanych na równych zasadach, do wyboru przez rolnika, w całym okresie Planu Strategicznego.

Co o tym sądzicie?

Źródło: KRIR

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Uprawa sałaty pod osłonami

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności