AktualnościInnowacje i rozwiązania cyfrowego rolnictwa

Innowacje i rozwiązania cyfrowego rolnictwa

Rolnictwo na świecie przechodzi technologiczną ewolucję w wyniku której do sektora rolnego trafiają nowoczesne rozwiązania techniczne i technologie. O innowacyjnych rozwiązaniach i technologiach, które zmieniają obraz i specyfikę produkcji rolnej mowa była podczas XIX Konferencji Rolnictwa Cyfrowego w Kamieniu Śląskim. Organizatorem konferencji jest firma Agrocom Polska Jerzy Koronczok.

Firma Agrocom Polska, której założycielem i prezesem jest dr inż. Jerzy Koronczok specjalizuje się w dystrybucji rozwiązań z zakresu Rolnictwa Precyzyjnego jak i Rolnictwa 4.0. Jednocześnie Agrocom Polska uczestniczy w różnych projektach badawczych wykorzystując rozwiązania jakie są dostępne w jej ofercie. Oprócz tego firma prowadzi szeroko zakrojoną akcję edukacyjną wśród rolników i młodzieży szkolnej szerząc wiedzę o nowoczesnych rozwiązaniach i technologiach. Najbardziej znaną inicjatywą Agrom Polska jest organizowana corocznie od ponad 20 lat międzynarodowa konferencja naukowo – praktyczna dotycząca Rolnictwa Precyzyjnego a obecnie już Rolnictwa Cyfrowego. Tradycyjnie miejscem spotkania jest Sanktuarium Św. Jacka w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie.

W spotkaniu uczestniczą specjaliści z branży Agro, naukowcy, dziennikarze prasy branżowej oraz rolnicy. W dniach 12 – 14 luty 2024 r. odbyła się już XIX edycja tejże konferencji. Partnerami wydarzenia były firmy Claas Polska i AgroAs. Podczas konferencji wygłoszono około 50 prelekcji, a wysłuchało ich około 100 osób.

W poprzednich edycjach konferencji motywem przewodnim było Rolnictwo Precyzyjne. Z biegiem czasu w nazwie konferencji pojawił się termin Rolnictwo 4.0. W tytule tegorocznej edycji konferencji użyto sformułowania „rolnictwo cyfrowe” z racji tego, że wiele referatów dotyczyło rozwiązań cyfrowych stosowanych w rolnictwie. Jakie to rozwiązania? Piszemy o nich poniżej.

Innowacje i rozwiązania cyfrowego rolnictwa
Już nie precyzyjne, a cyfrowe rolnictwo – mająca prawie 20 – letnią tradycję konferencja w Kamieniu Śląskim zmieniła nazwę. Jest to podyktowane duchem czasu jaki również dotyka sektor rolny

Przemysłowe technologie w rolnictwie

Rolnictwo 4.0, którego wyróżnikiem jest automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja jest koncepcją czerpiącą w dużej mierze z Przemysłu 4.0. Rozwiązania techniczne i technologie, które znalazły zastosowanie w przemyśle, trafiają także do rolnictwa. Najbardziej charakterystyczną przemysłową technologią jaka znajduje coraz szersze zastosowanie w rolnictwie jest Internet Rzeczy, czyli inaczej mówiąc wielka sieć, do której podłączone są  urządzenia pomiarowe, maszyny, komputery i smartfony. Internet Rzeczy umożliwia transfer danych z czujników, maszyn i instalacji do użytkownika, który dzięki temu uzyskuje bezpośrednie dane na temat przebiegu procesów produkcji. Jednocześnie za pomocą Internetu Rzeczy użytkownik może sterować zdalnie procesami produkcyjnymi. Dla rolników Internet Rzeczy to możliwość zbierania danych dotyczących tego co się dzieje na polu, w budynku inwentarskim, szklarni, magazynie itp. Zarazem poprzez Internet Rzeczy rolnicy mogą sterować pracą urządzeń w szklarni czy systemem nawadniania.

Zastosowanie w przemyśle znajdują systemy umożliwiające zdalny monitoring stanu technicznego maszyn z jednoczesną możliwością przewidywania awarii. Systemy te bazują na technologii Internetu Rzeczy. Takie rozwiązania wdrażają producenci ciągników i maszyn rolniczych.

Automatyka i robotyzacja
Automatyka sterowania maszynami, transfer danych i robotyzacja to jedne z zagadnień poruszanych podczas konferencji

Technologią, która w ostatnich czasach nabrała dynamicznego tempa rozwoju jest Sztuczna Inteligencja (SI). Algorytmy SI mają zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, w tym również w przemyśle. Sztuczna Inteligencja okazuje się również przydatna w rolnictwie m. in. do analizy dużych ilości danych pozyskanych z urządzeń pomiarowych. Algorytmy SI znajdują zastosowanie jako wirtualni asystenci wspomagający operatorów ciągników i samobieżnych maszyn. Sztuczna Inteligencja ma zastosowanie w systemach wizyjnych stosowanych w urządzeniach do sortowania owoców i warzyw, identyfikacji zachowań zwierząt wskazujących stany chorobowe lub pogorszenie kondycji jak również w opryskiwaczach do rozpoznawania chwastów.

Informacje z gleby i z kosmosu

Paliwem przemysłu XXI w. są dane. To samo dotyczy nowoczesnego rolnictwa. Producentów rolnych prowadzących produkcję roślinną interesować będzie kondycja roślin, warunki pogodowe panujące nad plantacją oraz właściwości gleby. Dane dotyczące rozwoju roślin pozyskiwać można za pomocą satelitów oraz dronów. Źródłem danych dotyczących właściwości gleby mogą być skanery glebowe. Dotychczas stosowano skanery wykorzystujące przewodność elektryczną gleby. Całkiem niedawno pojawiła się nowa gama skanerów wykorzystujących różnego rodzaju promieniowanie. O tych rozwiązaniach napiszemy w oddzielnej publikacji.

Metody badania gleby
Podczas spotkania w Kamieniu Śląskim dużo uwagi poświęcono metodom badania gleby

Autonomiczne roboty w rolnictwie

Nowym trendem w produkcji rolnej są autonomiczne roboty rolnicze. Większość z opracowanych konstrukcji to roboty usuwające chwasty. Najczęściej w robotach tych stosowane są mechaniczne elementy robocze sterowane za pomocą systemów wizyjnych z algorytmami sztucznej inteligencji.

Nowym trendem są roboty, które do usuwania chwastów wykorzystują laser. Podobnie jak w przypadku zwalczania chwastów elementami mechanicznymi zastosowanie mają systemy wizyjne rozpoznające chwasty.

Konferencja na miarę naszych czasów

Podczas tegorocznej, dziewiętnastej już edycji międzynarodowej konferencji w Kamieniu Śląskim przedstawiono szereg rozwiązań technicznych i technologii, które wprowadzają obecne rolnictwo na wyższy cywilizacyjnie poziom. Na konferencji rozmawiano również o kluczowych wyzwaniach i barierach stojących przed polskim i europejskim rolnictwem. Jak się okazuje w sprostaniu części wyzwań pomocne okazać się mogą rozwiązania Rolnictwa 4.0.

dr inż. Jacek Skudlarski

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl