yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościImportowana papryka z Holandii znów okaże się problemem?

Importowana papryka z Holandii znów okaże się problemem?

Sezon na krajową paprykę zbliża się coraz większymi krokami. Wszyscy jednak pamiętamy, jak sytuacja przedstawiała się rok temu. Rynek był zalany towarem z importu, a krajowi producenci mieli niemałe problemy ze sprzedażą, szczególnie w uczciwych cenach. Czy w roku aktualnym napotkamy ten sam problem?

Import, import, import… Kwestia, która w ubiegłym roku w szczególności dała odczuć się producentom papryki. Warzywo w dużych ilościach było sprowadzane jeszcze przed rozpoczęciem sezonu w Polsce, co nie jest niczym dziwnym, niemniej… Wraz z biegiem czasu ilość krajowej papryki stawała się coraz większa, a import wciąż zajmował miejsce na sklepowych półkach. Nawet w zagłębiu znanym z produkcji tego właśnie warzywa…

Producenci, którzy napotykali niemałe problemy ze sprzedażą polskiego produktu, zostali postawieni pod ścianą i musieli uciekać się do licznych wystąpień, apeli i protestów. Dopiero te działania wywarły dostateczny wpływ na sytuację w kraju i dopiero wtedy markety na jego terenie zainteresowały się lokalną papryką. Brzmi absurdalnie, jednak taki właśnie obraz rzeczywistości widzieliśmy w roku ubiegłym. Czy aktualnie napotkamy to samo?

Mamy szczerą nadzieję, że sieci handlowe zapamiętały, że polscy producenci nie poddadzą się bez walki i tym razem już od samego początku miejsce na sklepowych półkach będzie zajmowała krajowa papryka. Niemniej… Niepewność niestety pozostaje, a niektóre wydarzenia utwierdzają producentów w przekonaniu, że sytuacja może się powtórzyć. Obecność zagranicznych warzyw w momencie, w którym na rynku są dostępne te z polskich gospodarstw nie jest bowiem rzadkim zjawiskiem. Niestety, wręcz przeciwnie…

Nawiązując natomiast do kwestii cen… Na rynku w Broniszach zdążyła pojawić się już jedna z pierwszych krajowych papryk. Producent oferował ją w cenie 9,00 zł za kilogram. Na ten moment mówimy jednak o pojedynczych przypadkach. Idąc dalej, wśród ofert jest oczywiście dostępny towar z Holandii. Ceny zielonej papryki zaczynają się tutaj od 52,00 zł za 5 kilogramów, czyli 10,40 zł za kilogram. Papryka czerwona to natomiast stawki do 65,00 zł za 5 kilogramów, co w przeliczeniu na kilogram daje nam 13,00 zł.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl