yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNadciąga zima, pietruszka w polu, a ceny wzrastają. Co dzieje się na...

Nadciąga zima, pietruszka w polu, a ceny wzrastają. Co dzieje się na rynku? [04.01.2024]

Zbiory pietruszki nie przebiegają po myśli rolników. Ilość towaru na rynku jest niewystarczająca, a ceny ponownie zaczęły kierować się w górę. Ile wynoszą? 

Zbiory są niezwykle trudne

Nie udało się jeszcze zebrać wszystkich warzyw. W minionym roku producenci nie mogli bowiem wjechać na pola z uwagi na liczne opady deszczu. Niedługo później nastała zima. Dopiero pod koniec 2023 roku warunki pogodowe okazały się nieco lepsze. Rolnicy nie opuszczali maszyn, ale to niestety nie wystarczyło. Część towaru wciąż pozostaje w ziemi.

Co gorsza, historia lub się powtarzać. W minionych dniach deszcze są niezwykle częstym zjawiskiem. Na niektórych plantacjach warunki okazują się bardzo wymagające i niekiedy zbiór jest niemożliwy. Według prognoz, nadchodzi zima. Temperatura gwałtowanie spadnie na terenie całego kraju i niestety nie wszędzie zobaczymy pokrywę śnieżną.

Wzrost cen pietruszki

W momencie, w którym zbiory pietruszki przebiegały sprawnie i na rynku pojawiała się duża ilość towaru, ceny zaczęły kierować się w dół. Obecnie jednak widzimy zupełnie odwrotną sytuację. Tak jak wspominaliśmy, warunki są niezwykle trudne i nie wszyscy mogą wjechać w pola. Podaż pozostaje nieco niższa, a to wpływa rzecz jasna na ceny.

Na rynku w Broniszach producenci mogą spodziewać się obecnie stawek na poziomie około 7,00 zł za kilogram. Należy jednak podkreślić, że cena może być w rzeczywistości nieco inna. Gruba pietruszka, którą przeznacza się do celów kulinarnych, gdzie wygląd nie ma znaczenia, pozostaje tańsza. Wyższych stawek możemy z kolei oczekiwać w przypadku towaru sortowanego i wyrównanego, który zachowuje najwyższą jakość. Tutaj ceny w sprzedaży detalicznej oscylują nawet na poziomie 7,50-8,00 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl