Ceny warzyw w hurcie rosną. Z wyższych cen nie skorzystają jednak wszyscy rolnicy. Czy ceny będą dalej rosnąć?
Ceny wielu warzyw w listopadzie 2023 roku okazały się wyższe niż w minionym sezonie. Nie tyczy się to jednak wszystkich produktów. Spośród 24 pozycji rolnicy otrzymywali więcej w 16 przypadkach. “Tylko” w przypadku 8 warzyw ceny w listopadzie były niższe.
Które warzywa zdrożały najbardziej? Względem listopada 2022 roku największą podwyżkę rolnicy doświadczyli w przypadku ziemniaków. Ceny odmiany Irga w 2023 roku były o 115,95% wyższe. Pozostałe odmiany to z kolei wzrost na poziomie 48,19%.
Tańsze okazały się jednak pomidory malinowe, pory i ogórki krótkie spod osłon. Rolnicy otrzymywali mniej także za kapustę białą i czerwoną, kalarepę, buraki ćwikłowe oraz cebulę białą. Najbardziej potaniała kapusta czerwona. Ceny były niższe aż o 43,56%.
Warto jednak zauważyć, że w poprzednich miesiącach sytuacja wyglądała gorzej. Lista warzyw, które były tańsze niż w tym samym okresie w 2022 roku była znacznie dłuższa. Obecnie ceny kierują się w dobrą stronę. Niemniej, występują problemy ze zbiorami.
Co więcej, koszty wciąż są bardzo odczuwalne. Wszystkie surowce pozostają bardzo drogie. Zbiory w trudnych warunkach to również dodatkowe wydatki. Amortyzacja maszyn jest bowiem bardzo kosztowna. Wzrost cen nie oznacza więc dodatkowych zysków rolnika.
Wzrost cen to szansa, by zapobiec spadkom produkcji. Dalszych podwyżek z pewnością możemy spodziewać się w przypadku marchwi, porów, pietruszki. Niewykluczone, że wzrosną również ceny selerów i buraków. Warzywa te pozostają bowiem niezebrane.
Niżej zamieszamy porównanie średnich cen warzyw w listopadzie 2022 i 2023 roku. Zestawienie przygotowali eksperci z Rynku Hurtowego Bronisze.