yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRewolucja na rynku warzyw trwa. Ceny rosną, ale nie u każdego rolnika

Rewolucja na rynku warzyw trwa. Ceny rosną, ale nie u każdego rolnika

Ceny warzyw w hurcie rosną. Z wyższych cen nie skorzystają jednak wszyscy rolnicy. Czy ceny będą dalej rosnąć? 

Ceny wielu warzyw w listopadzie 2023 roku okazały się wyższe niż w minionym sezonie. Nie tyczy się to jednak wszystkich produktów. Spośród 24 pozycji rolnicy otrzymywali więcej w 16 przypadkach. “Tylko” w przypadku 8 warzyw ceny w listopadzie były niższe.

Które warzywa zdrożały najbardziej? Względem listopada 2022 roku największą podwyżkę rolnicy doświadczyli w przypadku ziemniaków. Ceny odmiany Irga w 2023 roku były o 115,95% wyższe. Pozostałe odmiany to z kolei wzrost na poziomie 48,19%.

Tańsze okazały się jednak pomidory malinowe, pory i ogórki krótkie spod osłon. Rolnicy otrzymywali mniej także za kapustę białą i czerwoną, kalarepę, buraki ćwikłowe oraz cebulę białą. Najbardziej potaniała kapusta czerwona. Ceny były niższe aż o 43,56%.

Warto jednak zauważyć, że w poprzednich miesiącach sytuacja wyglądała gorzej. Lista warzyw, które były tańsze niż w tym samym okresie w 2022 roku była znacznie dłuższa. Obecnie ceny kierują się w dobrą stronę. Niemniej, występują problemy ze zbiorami.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Co więcej, koszty wciąż są bardzo odczuwalne. Wszystkie surowce pozostają bardzo drogie. Zbiory w trudnych warunkach to również dodatkowe wydatki. Amortyzacja maszyn jest bowiem bardzo kosztowna. Wzrost cen nie oznacza więc dodatkowych zysków rolnika.

Wzrost cen to szansa, by zapobiec spadkom produkcji. Dalszych podwyżek z pewnością możemy spodziewać się w przypadku marchwi, porów, pietruszki. Niewykluczone, że wzrosną również ceny selerów i buraków. Warzywa te pozostają bowiem niezebrane.

Niżej zamieszamy porównanie średnich cen warzyw w listopadzie 2022 i 2023 roku. Zestawienie przygotowali eksperci z Rynku Hurtowego Bronisze.

Ceny warzyw listopad 2022 i 2023
Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl