• taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRolnicy nie mogą być narażeni na straty... Co jednak można zrobić, by...

Rolnicy nie mogą być narażeni na straty… Co jednak można zrobić, by złagodzić sytuację?

Sytuacja na polskim rynku rolnym pozostaje trudna. Nadmierny napływ towarów z Ukrainy oraz możliwe działania zaradcze – wszyscy o tym mówią. Co jednak można zrobić, by zniwelować problemy rolników? 

15 stycznia br. odbyło się spotkanie on-line ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego i ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana z komisarzem UE ds. handlu Valdisem Dombrovskisem w sprawie handlu z Ukrainą towarami rolnymi. W spotkaniu ze strony Polski uczestniczyli także wiceministrowie rolnictwa Michał Kołodziejczak i Adam Nowak oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Trudna sytuacja na polskim rynku

Rozmowy, które prowadził minister Siekierski dotyczyły trudnej sytuacji na polskim rynku rolnym spowodowanej m.in. nadmiernym napływem towarów z Ukrainy i możliwych działań zaradczych. Omówiono trzy aspekty możliwych działań w tym zakresie:

  • wsparcie UE dla zwiększenia tranzytu i ułatwienia przepływu towarów ukraińskich do krajów zagrożonych pod kątem bezpieczeństwa żywnościowego,
  • wsparcie unijne dla rozmów stron polskiej i ukraińskiej celem wypracowania dwustronnych rozwiązań mających na celu kontrolę i ograniczenie eksportu z Ukrainy do Polski wrażliwych towarów rolnych,
  • modyfikacje środków tymczasowej liberalizacji handlu (ATM) z  Ukrainą, tak aby z jednej strony była zapewniona pomoc dla dotkniętej rosyjską agresją Ukrainy, z drugiej zaś strony zapewnione były niezbędne elementy zabezpieczające państwa członkowskie UE, w tym szczególnie graniczące z Ukrainą, przed nadmiernym napływem wrażliwych towarów.

Polscy rolnicy nie mogą być narażeni na straty

Minister rozwoju i technologii K. Hetman potwierdził, że celem Polski jest wspieranie Ukrainy bez narażania polskich przedsiębiorców i rolników na straty.

Minister dodał, że trwają intensywne prace nad rozwiązaniem obecnej sytuacji panującej na granicy polsko-ukraińskiej. Istotną w tym działaniu będzie rola Komisji Europejskiej i dostrzeżenia przez nią także problemów dotykających stronę polską.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Komisarz V. Dombrovskis wyraził gotowość do współpracy z Polską w odniesieniu do wyżej wymienionych działań. Ustalono, że na szczeblu eksperckim będą prowadzone rozmowy zarówno ze stroną ukraińską w celu wypracowania dwustronnych rozwiązań, jak i prowadzone będą uzgodnienia z Komisją Europejską celem wypracowania instrumentów ochronnych w ramach mechanizmu liberalizacji handlowej z Ukrainą.

Źródło: MRiRW


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl