yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościRosja-Turcja: rozmowy trwają. Embargo też

Rosja-Turcja: rozmowy trwają. Embargo też

Od 17 do 19 sierpnia trwały w tureckim Izmirze kolejne rozmowy rosyjsko-tureckie na temat dwustronnej współpracy ekonomicznej obu państw. W kwestii dostępu tureckich pomidorów na rosyjski rynek sprawy nie posunęły się naprzód. Turcy zaczynają się niecierpliwić. W dodatku jest jeszcze jeden punkt zapalny we wzajemnych stosunkach: transport.

Władze Rosji zamierzają bronić swojego rynku pomidorów – przynajmniej do czasu zwrotu inwestycji poczynionych w budowie i unowocześnianiu szklarni mających produkować to warzywo. Sektor rolny także jest zainteresowany przedłużaniem ochrony rodzimej produkcji przed zagraniczną konkurencją. Turcja do 31 grudnia 2016 r. była największym dostawcą pomidorów na rosyjski rynek.  Minister ekonomiki rządu Turcji Nihat Zeybekçi oświadczył, że taka postawa Rosjan pociągnie za sobą odpowiednią reakcję Ankary. 
Z kolei współprzewodniczący rosyjsko-tureckiej międzyrządowej komisji, minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak zapowiedział, że na spotkaniu 23 sierpnia podczas targów rolniczych w Izmirze uzgodniono, że 13 września spotka grupa robocza ds. Rolnictwa. Ma ona ustalić wszystkie formalności potrzebne dla handlu w tej dziedzinie. Przepracuje ona również “kontaktowe parametry” dotyczące handlu pomidorami, w której to kwestii będą opracowane oddzielne propozycje. Zdjęcie ograniczeń w imporcie tureckiej produkcji rolnej może nastąpić  do 20 października bieżącego roku.
Wcześniej o planach wznowienia importu z Turcji z dniem 18 sierpnia wspominał wicepremier FR Arkadij Dworkowicz, ale minister rolnictwa Rosji uściślał, że nie dotyczy to pomidorów. Analitycy rosyjskiej gospodarki są zdania, że wznowienie importu tureckich warzyw i owoców pozwoliłoby obniżyc roczna inflację w Rosji o około 0,5%. W początkach lipca zakładali oni, że wyniesie ona na koniec 2017 roku 7,2%. Późniejsze prognozy obniżały ją do 6,0%-6,3%.
Turków irytuje jeszcze jedna kwestia – wysokich ceł, jakim obłożony jest przez Rosjan turecki transport towarowy do Rosji.
 
za: rueconomics.ru, freshplaza.com

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl