yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościWarzywa ze wschodu wdzierają się do Polski. Kosztują grosze i stanowią ogromną...

Warzywa ze wschodu wdzierają się do Polski. Kosztują grosze i stanowią ogromną konkurencję

Ilość sprowadzonych ze wschodu, a konkretnie z Rosji, warzyw okazała się w 2023 roku bardzo wysoka. Ich koszt był nad wyraz niski, co odbiło się na polskich producentach. Ile płacono za kilogram rosyjskiej cebuli, ogórków czy marchwi?

Cebula z Rosji

Rosyjska cebula była szczególnie widoczna na polskim rynku warzyw w ostatnim czasie. Jakość towaru, zdaniem wielu producentów, pozostawiała wiele do życzenia, ale odbiorców skłaniała do zakupu stosunkowo niska cena. Ilość towaru, który trafił do Polski, nie jest niska. Krajowi producenci musieli zmagać się z konkurencją, a cała sytuacja nie powinna mieć ich zdaniem miejsca. Brak restrykcji w tym zakresie wciąż bulwersuje rolników. Fakt, że rosyjskie embargo z 2014 roku wciąż obowiązuje, tylko potęguje emocje.

Ile cebuli z Rosji trafiło do Polski w 2023 roku? Tak jak wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, import z Rosji wyniósł w minionym roku 21,76 tys. ton. Polska zapłaciła za towar ze wschodu 14,87 mln złotych. Koszt kilograma, uwzględniając szczegółowe dane Głównego Urzędu Statystycznego, wynosił zaledwie 0,68 zł.

Ogórki z Rosji

Na liście warzyw z Rosji, których w 2023 pojawiło się w Polsce najwięcej, drugie miejsce zajmują ogórki. Temat ten wzbudza w producentach bardzo duży niesmak, a pierwsze wzmianki o nim mogliśmy już usłyszeć w 2022 roku. Sytuacja wiele się nie zmieniła i nawet w tym momencie na lokalnych rynkach hurtowych można dostać towar ze wschodu. Warto przy tym zaznaczyć, że krajowi producenci, którzy zaryzykowali, rozpoczęli produkcję wcześniej i teraz wchodzą na rynek z polskim towarem, nie mogą uzyskać wyższych cen.

Import ogórków z Rosji wyniósł w 2023 roku 7,93 tys. ton. Wartość importu przedstawia się z kolei na poziomie 41,73 mln złotych. W tym wypadku, biorąc pod uwagę całkowitą ilość sprowadzonych ogórków i ich wartość, koszt kilograma wynosił w 2023 roku 5,26 zł.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Marchew z Rosji

Spośród importowanych z Rosji warzyw należy wyróżnić także marchew, o której wielu producentów nie wiedziało. Warzywo zajmuje trzecie miejsce na liście. Importerzy sprowadzili w minionym roku aż 4,02 tys. ton marchwi o wartości 2,31 mln złotych. W tym przypadku cena za kilogram także kszatłuje się wiec na dość niskim pułapie – 0,57 zł.

Źródło: GUS

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl