yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościZa bezpieczeństwo fitosanitarne odpowiada 47 osób. Inspekcja nie sprawdza pozostałości pestycydów

Za bezpieczeństwo fitosanitarne odpowiada 47 osób. Inspekcja nie sprawdza pozostałości pestycydów

Kontrole na granicy z Ukrainą zostały wzmożone. Teraz za bezpieczeństwo fitosanitarne Polski odpowiada w sumie 47 osób. Kontrola fitosanitarna nie obejmuje sprawdzenia takich parametrów jak zagrożenia dla zdrowia ludzi (np. pozostałości pestycydów) lub zwierząt, ani jakości handlowej, gdyż właściwości te badane są przez służby sanitarne, weterynaryjne oraz jakościowe.

Zwiększone kontrole na granicy z Ukrainą

Granica polsko-ukraińska jest równocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. W związku z natężonym ruchem granicznym towarów, w Oddziałach Granicznych na granicy z Ukrainą, jak informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zwiększono obsadę osobową. Za bezpieczeństwo fitosanitarne odpowiada w sumie 47 osób, pracujących całodobowo przez 7 dni w tygodniu na kolejowych i drogowych przejściach granicznych w Dorohusku, Hrubieszowie, Hrebennem, Korczowej i Medyce.

Jaki jest cel kontroli przeprowadzanych przez PIORiN?

Celem granicznej kontroli fitosanitarnej, za przeprowadzenie której odpowiada PIORiN, jest sprawdzenie czy wprowadzany na terytorium Unii Europejskiej towar nie jest porażony przez agrofagi, czyli szkodniki, bakterie, wirusy czy grzyby szkodliwe dla roślin, wskazane w przepisach UE jako stanowiące zagrożenie fitosanitarne dla roślin uprawianych w Unii lub obecnych w środowisku. Kontrola ta, zgodnie z obowiązującymi przepisami, odbywa się w wyznaczonym punkcie kontroli granicznej na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Kontroli poddawane są również przesyłki przeznaczone do innych państw członkowskich UE.

Towary podlegające granicznej kontroli fitosanitarnej to:

  • rośliny przeznaczone do sadzenia, np. drzewka i krzewy, sadzonki, rośliny doniczkowe, podziemne organy rozmnożeniowe (cebule, bulwy, kłącza itp.),
  • nasiona przeznaczone do siewu,
  • świeże warzywa i owoce,
  • kwiaty i zieleń cięta,
  • drewno oraz kora roślin iglastych i liściastych (określone gatunki),
  • drewniane materiały opakowaniowe, np. palety, skrzynie.

– Wbrew obiegowym opiniom, kontrola fitosanitarna nie obejmuje sprawdzenia takich parametrów jak zagrożenia dla zdrowia ludzi (np. pozostałości pestycydów) lub zwierząt, ani jakości handlowej, gdyż właściwości te badane są przez służby sanitarne, weterynaryjne oraz jakościowe. Dla przykładu importowany materiał siewny zbóż podlega kontroli fitosanitarnej wykonywanej przez PIORiN, ale ziarno zbóż przeznaczone na paszę jest kontrolowane przez Inspekcję Weterynaryjną – czytamy w komunikacie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Obowiązkiem osoby odpowiedzialnej za przesyłkę, zawierającą towary regulowane prawem zdrowia roślin, jest każdorazowe zgłoszenie jej do granicznej kontroli fitosanitarnej w systemie TRACES NT. W tym samym systemie rejestrowany jest również wynik przeprowadzonej kontroli, dostępny także dla funkcjonariuszy granicznych Krajowej Administracji Skarbowej. Stanowi on informację dla Służby Celno-Skarbowej o decyzji PIORiN o zezwoleniu lub zakazie wwozu przesyłki.

Towary regulowane, które nie zostały zgłoszone przez odpowiedzialny podmiot, są przez organ celny kierowane do kontroli PIORiN z wykorzystaniem systemu Platforma Koordynacji i Wymiany Danych Single Window, co skutecznie zapobiega wprowadzeniu na teren Unii towaru bez przeprowadzenia przez PIORiN wymaganej kontroli fitosanitarnej.

Kontrole w 2023 roku

W 2023 roku organy graniczne PIORiN skontrolowały 7.730 przesyłek pochodzących z Ukrainy. Były to głównie przesyłki drewna (6.986), kukurydzy przeznaczonej do siewu (238 przesyłek o tonażu 4.269 t), owoce i warzywa świeże (344). W przypadku stwierdzenia niezgodności towaru z wymaganiami lub nieprawidłowości w dokumentacji, wynikiem kontroli był zakaz wwozu kwestionowanych przesyłek do Polski.

– Podkreślenia wymaga, że kontrolą objęto 100% towarów regulowanych zgłoszonych do kontroli fitosanitarnej, nie tylko przeznaczonych do Polski, ale również w tak zwanym tranzycie wewnętrznym do innych państw członkowskich UE – zaznacza PIORiN.

W czasie przeprowadzanych w 2023 roku kontroli towarów importowanych z Ukrainy, czego dowiadujemy się w komunikacie, Oddziały Graniczne pobrały 448 prób do badań laboratoryjnych, w tym najwięcej ze świeżych borówek i kukurydzy siewnej. Próby do badań laboratoryjnych pobierane są z każdej przesyłki przeznaczonych do siewu nasion zbóż, świeżych owoców miękkich (borówka, truskawka, malina) oraz pomidorów.  Badania prób są przeprowadzane w urzędowych laboratoriach Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wyspecjalizowanych w diagnostyce fitosanitarnej, posiadających akredytację Polskiego Centrum Akredytacji.

Źródło: www.piorin.gov.pl

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl