W 2019 r. firma Grodan obchodzi jubileusz 50 lat działalności na świecie i 25 lat obecności na polskim rynku. 21 lutego br. ogrodnicy z rejonu kaliskiego zostali zaproszeni do Tłokini Kościelnej na seminarium zorganizowane przez firmę Grodan we współpracy z Yara Poland i Hortico, podczas którego zainaugurowano świętowanie podwójnego jubileuszu Grodan.
Mieczysław Banach – Key Account Manager Poland Grodan – przypomniał działania podejmowane przez polski oddział firmy na przestrzeni minionych 25 lat. Były wśród nich m.in. liczne specjalistyczne seminaria dla klientów, wyjazdy szkoleniowe, dni otwarte w gospodarstwach, realizacja projektu Młody Ogrodnik, udział w Dniach Ogrodnika i innych wystawach branżowych. Mieczysław Banach podkreślał również znaczenie współpracy z partnerami handlowymi Grodan: firmami Hortico i Adviser.
O początku sezonu szklarniowego i doborze strategii nawadniania do warunków pogodowych mówił Marcin Włodarczyk z firmy Grodan. Prelegent podkreślał, że zaawansowanie roślin we wzroście jest opóźnione o ok. dwa tygodnie w porównaniu z ubiegłym roku. W przypadku roślin sadzonych bardzo wcześnie – w grudniu, ich masa nadziemna jest silnie rozbudowana natomiast system korzeniowy jest słabszy, co skutkuje brakiem równowagi w roślinach. Bez odpowiedniego sterowania nawadnianiem, które będzie stymulowało rozwój systemu korzeniowego rośliny mogą zareagować więdnięciem na intensywne wietrzenie, które należy rozpocząć w marcowe ciepłe i słoneczne dni z wysoką radiacją.
Dr Krzysztof Fatel z firmy Grodan mówił o uprawie warzyw szklarniowych w matach wysokich (10 cm wysokości), których wprowadzenie do szklarni umożliwiło opracowanie nowej technologii NG2.0. Zdaniem K. Fatla w przypadku mat wysokich dużo łatwiejsze jest sterowanie nawadnianiem i generatywne sterowanie uprawą. Ponadto szybciej się one odświeżają, dlatego potrzebny jest mniejszy przelew niż w matach standardowych, jednocześnie mniejsze jest też ryzyko zalania maty. Zaleca się ich stosowanie w gospodarstwach, w których wystąpiła wcześniej choroba szalonych korzeni – zdaniem prelegenta nie stanowią one remedium na chorobę, ale występują w nich mniej sprzyjające warunki do rozwoju bakterii. W przypadku mat o wysokości 10 cm polecane są emitery o wydajności 3 l/godz. rozstawione maksymalnie co 50 cm. Wielkość standardowej dawki nawadniającej powinna wynosić 3% objętości podłoża. Przez pierwsze 14 dni po posadzeniu, zanim korzenie osiągną 5 cm długości kluczowa jest kontrola zawartości wody (WC) górnej warstwy maty. W dni słoneczne zalecane jest dłuższe podlewanie. Maty o wysokości 10 cm to propozycja dla ogrodników, którzy nie chcą stosować mniej podłoża niż 8,5 l/m2.
Henryk Wilczyński reprezentujący firmę Yara Poland zwracał uwagę na inne niż sterowanie nawadnianiem i klimatem możliwości stymulowania wzrostu systemu korzeniowego. Wskazał nawożenie fosforem w postaci polifosforanów – szczególnie na początku uprawy jako sposób na zbudowanie silnych korzeni z dużą liczbą korzeni włośnikowych.
Paweł Kulas z firmy Hortico przybliżył temat zwalczania skośnika pomidorowego, który okazał się najgroźniejszym szkodnikiem w minionym sezonie i również w rozpoczynających się uprawach zaczyna się pojawiać. Zdaniem prelegenta najskuteczniejszym rozwiązaniem w ochronie uprawy przed skośnikiem jest pasożytnicza błonkówka Trichogramma achaea. Owad parazytuje jaja szkodników – 26 gatunków z rodzaju Lepidoptera w tym skośnika.
Przemysław Kucharczyk z firmy ADOB przybliżył temat chelatyzacji mikroelementów. Specjalista podkreślał, że dwa spośród ośmiu czynników chelatujących oficjalnie dopuszczonych do stosowania na świecie to patenty ADOB. Są to substancje IDHA i HBED, które zachowują stabilność chelatów nawet w warunkach wysokiego pH.
ADOB jest m.in. producentem nawozu Hortisol Fe Strong z oferty firmy Hortico. Jest to krystaliczny nawóz zawierający żelazo w formie czystego chelatu DTPA, który zapewnia stabilność w pełnym zakresie pH występującego w pożywkach. Produkt ma formę mikrokryształów dzięki czemu nie dochodzi do pylenia i zbrylania się nawozu.
Kamil Pogoda reprezentujący firmę Hortico przygotował demonstrację rozpuszczalności kilku nawozów zawierających schelatowane żelazo, a także nawozu mikroskładnikowego Hortisol Micro, udowadniając że jakość nawozu decyduje o ilości składnika odżywczego, który będzie dostępny dla roślin. Doświadczenie potwierdziło pełną rozpuszczalność nawozów Hortisol Fe Strong i Hortisol Micro.
Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak