yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
Informacje z firmCzas wybrać odmiany kalafiora do produkcji jesiennej pod zakłady przetwórcze!

Czas wybrać odmiany kalafiora do produkcji jesiennej pod zakłady przetwórcze!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
  • Rok 2019 zweryfikował wiele nowych odmian kalafiorów
  • Presja Alternarii pokazała, że ważne jest mocne okrycie
  • Późne wysokoplonujące odmiany zapewniły plon, jakość i zysk

Sezon 2019 był trudnym rokiem dla ogrodników z uwagi na panującą suszę oraz wysokie temperatury. Kampania przemysłowa kalafiora zamknęła się w większości zakładów przetwórczych z wynikiem ok 90% realizacji planów kontraktacyjnych. Taki wysoki wynik był osiągnięty dzięki późnym odmianom o długim okresie wegetacji. Te miały więcej czasu na zbudowanie systemu korzeniowego, rośliny, a finalnie dużej róży. Jakość różyczki także znacznie poprawiła się pod koniec  kampanii kalafiorowej. Wyższe temperatury we wrześniu/październiku przyczyniły się do większej presji chorób grzybowych, przede wszystkim alternariozy, która szybko infekowała liście, a następnie widoczna była w formie czarnych kropek na nieosłoniętych liśćmi różach. Także obok ochrony chemicznej dobrą praktyka jest dobór odpowiedniej odmiany, gdzie mocno okryte różę są zabezpieczone przed chorobami.

  • Giewont ponownie potwierdził swoje atuty – plon, zbite ciężkie róże zapewniły surowiec niezawodnie – jak co roku
  • Gieflor to ciekawa propozycja, którą z odmian wybierzesz?

Giewont

Już niedługą będą Państwo wybierać odmiany pod jesienne zbiory kalafiora. Pewnymi i sprawdzonymi odmianami z firmy Seminis są Gieflor i Giewont! Giewot jest standardem używanym do przemysłu w Polsce, ale także dominuje w produkcji belgijskiej. Jest odmianą stabilną pod względem plonowania i utrzymania jakości. Giewont zrobił rewolucje na polach, gdy przekroczył 30 t różyczki z hektara. Charakteryzuje się bardzo ciężką, zbitą różą, która dobrze różyczkuje się mechanicznie. Zakłady przetwórcze chwalą kolor, jakość różyczki Giewonta – jest to dla nich pewna odmiana, którą polecają do swojej produkcji.

W ubiegłym roku do Giewonta dołączyła nowa odmiana Gieflor. Jest to propozycja do zbiorów jesiennych, o wegetacji kilka dni krótszej od Giewonta. Wyróżnia się mocnym wigorem, dużym, bardzo zdrowym liściem spiralnie chroniącym różę. Zalecane zagęszczenie to 24-26 tys roślin na ha. Dzięki mocnemu systemowi korzeniowemu roślina wytrzymuje okresowe niedobory wody. Gieflor tworzy zbite, ciężkie róże, które łatwo selekcjonują się ręcznie czy mechanicznie na drobne różyczki. Potrafi także osiągnąć plony powyżej 30 t różyczki z hektara. Z opinii producentów odmiana ta cechuje się wyższą tolerancją na tipburn oraz mniejszym porażeniem Alternarią.

  • Poszukujesz kalafiorów o krótszym okresie wegetacji?
  • Sadzisz kalafiory w poplonie?
  • Zależy Ci na drobniejszej różyczce ale chciałbyś zachować przyzwoity plon?
  • Odpowiedź stanowią konkretne, sprawdzone przez lata Fortaleza i SV5818AC

Dla tych, którzy planują uprawę kalafiora w poplonie polecamy odmiany o krótszym okresie wegetacji Fortaleza (75 dni), SV5818AC (80 dni). Odmiany te należy sadzić w zagęszczeniu 26-32 tys/ha. Obie te odmiany wyróżniają się bardzo dobrym okryciem róży, zdrowym, mocnym liściem oraz wyrównanym zbiorem. Róże są zbite, białe o drobnej frakcji różyczki, dzięki temu Fortaleza oraz SV5818 bardzo szybko różyczkują się mechanicznie. Warto wybrać te odmiany jeśli planują Państwo różyczkowanie kombajnem na polu.

           

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl